יום האישה 2022: תמונת מצב

ה- 8 במרץ הוא התאריך השנתי בו כולם מתייחסים לסטטוס הנשים ברחבי העולם, עולות שאלות כמו כמה מרוויחה אישה לעומת גבר, עד כמה תפקידי האישה המסורתיים נשמרו? האם תפקיד האישה בבית השתנה ועוד. ליקטנו עבורכם את עיקרי ההיבטים המעניינים בתחום התעסוקה ובכלל

 

יום האישה 2022

92% מהנשים המועסקות מרוצות מעבודתן. הנתון האופטימי הזה נלקח מתוך דו"ח הלמ"ס שיצא לקראת יום האישה הבינלאומי שחל היום, המשכו של המשפט קצת פחות אופטימי ומסתבר שרק 64% מהנשים מרוצות מרמת הכנסתן.  כדי להבין את הנתון הזה כדאי לדעת כי ההכנסה הממוצעת (נכון לשנת 2019) של אישה שכירה עמד על 8,308 ₪ בלבד לעומת 12,193 ₪ של גבר שכיר, פער שכר של 32% שקיים כבר שלושים שנה!

 

שיעור התעסוקה של נשים בשנה החולפת עמד על כ- 56% לעומת כ-62% בקרב הגברים. 70% מהמועסקות עבדו בהיקף משרה מלאה ו- 30% בהיקף חלקי. עם זאת רק 29%  בתפקידי ניהול כשכירות .

 

עוד נתונים מעניינים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נוגעים לאחוז העצמאיות בשוק התעסוקה, מסתבר שהן מהוות רק 9% מכלל הנשים המועסקות. שיעור התעסוקה של אימהות לשני ילדים בשנת 2021 הוא כ- 85%, נתון גבוה יחסית לעבר.

 

תחומי התעסוקה המובילים

מנתוני דרושים IL עולה כי תחומי העניין והעיסוק של הנשים לעומת הגברים עדיין נותרו שמרניים:

 

יום האישה

 

התחום המוביל אצל נשים הוא אדמיניסטרציה (17%) מכלל תחומי העיסוק וזאת לעומת אחוז הגברים בתחום אשר מהווים רק 2.5%.  גם בתחום הכספים הנשים מובילות עם 9% לעומת הגברים הנמצאים בתחום זה המהווים 4% בלבד. בתחום הבריאות/רפואה הנשים מהוות 6% לעומת הגברים שמהווים רק כשליש 2%. בתחום שירות הלקוחות הגברים מהווים רק כמחצית מאחוז הנשים והיחס מתהפך כאשר מגיעים לתחום המשרות של בכירים וניהול, בהן הנשים מהוות כמחצית האחוזים מן הגברים.

יום האישה

 

10 התחומים המובילים אצל הגברים

 

יום האישה

 

תחום הרכב/תחבורה נותר רובו ככולו תחום עיסוק גברי 7% לעומת הנשים המהוות פחות מ- 1%. בתחום ההנדסה הנשים מהוות 2.5% והגברים 7%.

יום האישה הבינלאומי

העידן הטכנולוגי ואיזון בית עבודה

 

סקר דרושים IL מראה כי איזון בית עבודה ותנאי עבודה גמישים, הם שיקולים מרכזיים אצל מחפשי העבודה והם מהווים נדבך משמעותי בעולם התעסוקה החדש ואכן עפ"י הלמ"ס איזון בית עבודה בעולם העבודה החדש הוא פרמטר מוביל וחשוב ומרבית הנשים השיבו כי הן מרוצות 51% ו- 18% ציינו שהן מרוצות מאוד.

 

נתונים מעניינים נוספים שעלו מסקר דרושים IL נוגעים לאימוץ טכנולוגיות חדשות (31%) ולחדשנות (40%), כיון שנראה כי מחפשי העבודה מכירים בהאצה הטכנולוגית המתרחשת בשוק העבודה החדש. הביקוש לידע וליכולות טכנולוגיות מצד המעסיקים חוצה סקטורים. ניתן לראות את ההפנמה כי העידן הטכנולוגי הופך להיות משמעותי, גם בנתוני הלמ"ס הנוגעים לתחום הדיגיטלי בו נראה כי המצב בין הגברים והנשים די מאוזן, ו-90% מהנשים בגיל 20 ומעלה משתמשות באינטרנט, 86% משתמשות באינטרנט באמצעות טלפון נייד בדומה לשיעור בקרב הגברים.

 

שורה תחתונה: עדיין נותרה עבודה רבה בתחום השיוון התעסוקתי בכל מה שקשור לתחומי העיסוק המועדפים, פער השכר וקידום הנשים לעמדות בכירות. השיפור בכל הפרמטרים המקדמים את מעמד האישה נותר עיקבי ואיטי ואין ספק שנדרשת נכונות גם מצד הנשים להמשיך להתקדם ולשבור את 'תקרת הזכוכית' ובמקביל נדרש מן המעסיקים לקדם ולצמצם את פערי השכר הקיימים.