כיצד העלייה מאוקראינה תשפיע על הסיכוי שלכם לקבל תפ

העלייה מאוקראינה פותחת הזדמנויות עבודה חדשות בקרב מחפשי העבודה הישראלים. מה חשוב לדעת על הפוטנציאל לפתיחת משרות חדשות?

 

 

העלייה המאסיבית מאוקראינה כתוצאה מהמלחמה, צפויה להסתכם בכ- 50,000 עולים חדשים, על פי הנתונים שפורסמו לאחרונה על ידי המדינה. צוות המשימה לקליטת העלייה היהודית מאוקראינה, רוסיה ומדינות בריה"מ לשעבר, נערך לקליטתם של עשרות אלפי התושבים החוזרים ממדינות אלו, כשהמשימות העיקריות שעומדות לנגד עיניהם של חברי הצוות, הן: מציאת עבודה, מגורים, מסגרות חינוך והיבטי רווחה שונים עבור העולים החדשים. תוספת של עשרות אלפי עולים חדשים אשר זקוקים לעבודה, עלולה אמנם להיתפס כאיום על מספר המשרות הפתוחות, ועם זאת בניתוח מושכל של המציאות יש בכך יתרונות למחפשי העבודה:

 

פתיחת עסקים במגוון אזורים ברחבי הארץ

העלייה המאסיבית מחייבת מציאת פתרונות דיור לעולים. בעלייה הקודמת מרוסיה בשנות ה-90, עולים רבים הופנו למגורים באזורי פריפריה וחשו שנטשו אותם שם. לכן הוחלט הפעם שלא לקבוע אזור ספציפי לאכלוס העולים אלא להפנותם לכל מקום שיוכל לספק להם אופציית מגורים טובה. פיזור העולים במקומות שונים ברחבי הארץ עשוי לתרום מאוד להגדלת הזדמנויות העבודה לכלל הציבור, כיוון שהגדלת מספר התושבים בשכונה או בעיר מסוימת מצריכה לרוב הקמת תשתיות נוספות כגון מוסדות חינוך נוספים, מוסדות בריאות, והרחבת כמות העסקים. כל אלו מייצרים משרות נוספות ולכן יש בכך בשורה חיובית.

 

ידיעת השפה

דוברי עברית שמדברים גם אוקראינית ורוסית יזכו ליתרון רב במקומות עבודה, כעת עם העלייה מרוסיה ואוקראינה. ככל שהעולים יגויסו למשרות וישתלבו בחברות יהיה צורך באנשים שסייעו בתרגום ויוכלו לדבר איתם בשפתם באופן שוטף. קרוב לוודאי שמעסיקים יתנו עדיפות כעת לדוברי עברית שגם דוברים את השפות הללו.

 

שיא במספר המשרות הפתוחות

נכון ל- 16 במרץ 2022, מספר המשרות הפתוחות בישראל שבר שיא של חודשים ארוכים והגיע לכ- 150 אלף. אחוז המשרות הפנויות מכלל המשרות במשק חצה לראשונה, בחודש זה, את רף ה-5% (על פי נתוני הלמ"ס) כאשר רבות מהמשרות הפתוחות הן בתחום ההייטק. גם היום, עם משבר היוניקורנים ומשבר ההייטק ככלל, מוצעות משרות רבות בעיקר בחברות הגדולות והמבוססות. נתונים אלו חשובים כיוון שזה זמן מצוין עבור מחפשי עבודה, "ללחוץ על הגז" ולהפנות מאמצים למציאת עבודה כשהתחרות עדיין פחות אינטנסיבית.

 

לא רק הייטק, משרות נוספות שיפתחו

עם גל העלייה הנוכחי, צפויות להיפתח משרות רבות לא רק בתחום ההייטק. תחום משאבי האנוש וההשמה צפוי לתגבור משמעותי ומשרות רבות צפויות להיפתח בתחום. כמו כן, משרות הקשורות לקליטה, ללימוד קורסים שונים (כגון קורסי עברית מעבר לאולפנים), משרות הוראה בבתי הספר, בדגש על מתמטיקה ומדעים שהם מקצועות מבוקשים מאוד בקרב רבים מהעולים.

 

פתיחת סטארט-אפים חדשים

מהגרים ככלל ומהגרים מברית המועצות בפרט, מאופיינים בפוטנציאל גבוה יותר ללקיחת סיכונים ובהתאם לכך, בנטייה גבוהה ליזמות והקמת סטארט-אפים. מחקר שנערך בשנת 2012 בארצות הברית הראה כי 25% ממקימי הסטארט-אפים בארצות הברית הם מהגרים, וכי מהגרים שותפים בהקמה של 55% מחדי-הקרן בארצות הברית. הנתונים מביאים עמם בשורה חיובית ומעניינת בתקופה שבה סטארט-אפים ובמיוחד חדי-קרן בישראל עוברים טלטלה לא פשוטה, עם הפוטנציאל להקמת סטארט-אפים נוספים ואישוש הקיימים, וכתוצאה מכך – פתיחת משרות חדשות.