7 משפטים שלא אומרים במו"מ על השכר

הדברים שתאמרו במהלך משא ומתן על השכר עלולים להשפיע באופן שלילי על גובה השכר שתקבלו וגם על פוטנציאל קבלת התפקיד. מאילו משפטים חשוב להימנע כדי לא לחבל בסיכויים שלכם?

 

 

מו"מ בנושא שכר עשוי להתחיל במהלך ראיון עבודה מוצלח או בפגישה ייעודית עם מנהל משאבי אנוש בחברה המגייסת. כך או כך, בשלב מסוים תצטרכו לנהל משא ומתן על המשכורת ותנאי העבודה שלכם וישנם דברים שחשוב להימנע מלומר, הנה לכם 7 משפטים שחשוב להימנע מהם בעת מו"מ על השכר:

 

אני מסכים...

מעסיקים ממעטים להציג את הצעת השכר המקסימלית כבר בהתחלה ונוטים להתדיין על משכורת נמוכה יותר מגבול השכר שהם מוכנים לשלם למועמד. אי לכך זו תהיה טעות לקבל את הצעת השכר הראשונה שקיבלתם מהמעסיק מבלי לבחון אותה לעומק. קבלת ההצעה הראשונה מבטלת למעשה את תהליך המו"מ שיכול להביא אתכם לשכר גבוה יותר. לכן חשוב להימנע מקבל את ההצעה הראשונית ולבקש בנימוס לישון על זה לילה או שניים.

 

המינימום שהייתי מוכן לקבל הוא...

בדומה לביטוי הקודם, גם המשפט הזה, אשר חושף את רף המינימום שלכם, מחבל בפוטנציאל המו"מ על השכר. המעסיק אינו צריך לדעת מהי מינימום המשכורת שאתם מוכנים לקבל, הוא צריך לקבל את ציפיות השכר הריאליות שלכם, לא יותר ולא פחות. הקפידו להגיש הצעה בקצה הגבוה של טווח השכר הרצוי, כך גם אם תסתפקו בפחות, סביר להניח שתקבלו יותר מהמינימום האפשרי שלכם.

 

כרגע אני מקבל...

המשכורת הנוכחית שלכם לא רלוונטית. מה שחשוב הוא הערך שהכישורים והניסיון שלכם מעניקים לחברה שבה אתם מתראיינים. אם תישאלו לגבי המשכורת הנוכחית שלכם תוכלו להשיב בנימוס שאתם מעדיפים שלא לחשוף את המידע הזה.

 

אני צריך את המשכורת לקניית לבית/ חתונה וכו'

המידע הזה לא רלוונטי באותה מידה. שוב, הערך המקצועי שלכם והשכר המתאים עבור הערך הם שחשובים ולא הסיבות שבגינן אתם זקוקים לשכר גבוה.

 

אני לא יודע כמה לבקש

חקרו מראש וכך תדעו מה ממוצע השכר בתפקיד דומה עם ניסיון דומה בתעשייה שלכם. חשוב מאוד לבצע את התחקיר ובאינטרנט יש היום את כל המידע, רק צריך קצת לנבור ולקרוא. כשתדעו את השכר הממוצע של מועמדים בעלי רקע וכישורים דומים, כך תדעו גם מה הערך שלכם בשוק. חשוב באותה נשימה, גם לבדוק את נושא התנאים וההטבות אשר ככל הנראה יבואו אף הם לידי מיקוח. תמיד תוכלו להשיב שתבדקו את הנושא ותחזרו אל המגייס. הדבר מראה על חשיבה פעילה ורצינות.

 

מכר שלי מרוויח כך וכך

גם אם יש לכם מכר שעובד בחברה אתם וודאי לא רוצים לחשוף למנהל משאבי האנוש שאתם יודעים כמה הוא מרוויח, זה עניין אישי שלו ולא קשור אליכם. אם יש לכם מכרים שעובדים באותו התחום שלכם בחברות אחרות, גובה המשכורת שלהם אינה רלוונטית למשכורת שאתם תקבלו בחברה הנוכחית. אין צורך לבצע השוואות, יש להעריך בצורה נכונה ומושכלת את גובה השכר שאתם ראויים לו ושהחברה תהיה מוכנה לשלם. בסופו של יום אתם רוצים שהכישורים שלכם ידברו בעד עצמם ושטווח השכר שלכם יתבסס על ניתוח תחרותי.

 

אני מצטער אבל...

הקפידו להימנע מביטויים שליליים ומביסים. התנצלות על דרישת השכר נשמעת כאילו שאתם לא מאמינים שמגיע לכם, וזה לא מה שאתם רוצים להעביר למנהלים. הניסוחים שלכם צריכים להיות מלאים בביטחון וחיוביות. עם זאת, חשוב לשמור על צניעות ולא לקחת את הדברים לקצה השני של שחצנות והתנשאות.

 

לסיכום, בשלב המו"מ על השכר, אם קיבלתם הצעת שכר שאתם חשים שאינה משקפת את הכישורים והניסיון שלכם, הקפידו לנהל מו"מ מקצועי, מכובד ואינטליגנטי והפגינו גמישות כלשהי כך שהמעסיק ייווכח שאתם באים לקראתו. ייתכן שהמעסיק לא יוכל לספק לכם המשכורת הרצויה אך ייתכן והוא יוכל להחליף את גובה השכר בהטבות שוות ערך לכסף. את כל אלו תוכלו לבחון רק באמצעות מו"מ שכלתני ואפקטיבי המנוהל באופן חכם ונכון.

אולי יעניין אתכם לדעת איך לענות על השאלה "מהן ציפיות השכר שלכם?"

כמה אתם אמורים להרוויח? טבלאות שכר