מדוע חשוב לחזור גם עם תשובה שלילית למרואיין?

בתהליך גיוס ממוצע מראיינים מספר לא מועט של מועמדים לתפקיד עד להכרזה על המועמד הזוכה. מדוע חשוב וכדאי לעדכן גם את המועמדים שלא התקבלו לעבודה?

 

 

מצאתם מועמד מתאים למשרה? מזל טוב! אתם וודאי שמחים לעדכן את המועמד שלכם בכך שהתקבל לעבודה. אבל רגע, מה לגבי כל יתר המועמדים שהתראיינו? האם עליכם לעדכן אותם בתשובה השלילית? עדכון מרואיינים בתשובה שלילית בתהליך גיוס הוא אף פעם לא תהליך נעים, וודאי שלא כמו להתקשר למועמד ולספר לו שהוא זכה בתפקיד. עם זאת, יש חשיבות רבה בעדכון המועמדים שהתאמצו להגיע להתראיין וממתינים כעת להחלטתכם. ההשפעה על חווית המועמד לא מסתיימת ברגע שהוא יצא ממשרדכם וחשוב להבטיח שהוא ייצא בהרגשה טובה ככל האפשר גם אם הוא לא התקבל לעבודה בחברה.

 

מדוע חשוב לחזור למועמדים עם תשובה גם כשהתשובה שלילית?

 

יצירת קשר חיובי עם המועמד

כי זה הוגן . חשבו על המועמדים שהשקיעו זמן בלמידה על החברה, בשליחת קורות חיים עדכניים, בהגעה לראיון ובמענה סבלני על שאלותיכם. גם אם הם לא התקבלו לעבודה בסופו של דבר, לכל הפחות מן הראוי שיקבלו עדכון. שיחה עם המועמדים שנדחו מעבירה להם מסר שאכפת לכם ושאתם מעריכים את המאמצים שלהם. בכך אתם שומרים איתם על קשר חיובי שיאפשר לכם לפנות אליהם בעתיד במקרה שתיפתח בחברה משרה שהם יתאימו לה יותר.

 

השפעה על מותג המעסיק

כי זה המוניטין שלכם. ההשפעה על מותג המעסיק בארגון שלכם לא מסתיימת כאשר המועמדים יוצאים מראיון העבודה. ההשפעה שלה מתמשכת הרבה מעבר, והמרואיינים שלכם הם למעשה "שגרירי המותג". הם אלו שישתפו בחוויית המועמד חברים ומכרים שלהם ובמקרים מסוימים גם ברשתות החברתיות. לכן כדאי ליצור קשר עם המועמדים, להודות להם שהקדישו מזמנם והגיעו לראיון ולהעניק להם תחושה טובה ככל האפשר, גם כאשר לא התקבלו לתפקיד.

 

השפעה על ההערכה העצמית

כי חשוב שירגישו טוב וידעו במה להשתפר. גם מועמדים טובים ואיכותיים לא תמיד מתקבלים לעבודה ויש לכך סיבות רבות שלא תמיד קשורות אליהם באופן ישיר. ייתכן שנבחר לתפקיד, מועמד בעל ניסיון רב יותר או עם כישורים מיוחדים שאתם סבורים שיעניקו לארגון ערך מוסף. לעתים דחיית מועמדים נעשית גם בשל ראיון עבודה כושל ומענה לט מוצלח על שאלה זו או אחרת.

 

חזרה למועמדים עם תשובה שלילית והסבר לגבי הסיבות לכך, כולל הערות בונות, יכולה לעשות הבדל בהשפעה על הביטחון והערכה העצמית של המועמדים, ואף לעזור להם להתראיין בהצלחה במקום הבא.

 

יצירת קלוז'ר

כי אף אחד לא אוהב חוסר וודאות. קלוז'ר הוא תהליך חשוב בכל מערכת יחסים, בין אם מדובר במערכת יחסים מקצועית, חברית או זוגית. כשהמועמדים שלכם הגיעו לראיון עבודה, ישבתם איתם ושוחחתם לעומק, למעשה יצרתם איתם קשר, וכעת הם נשארים "באוויר" עד אשר תעדכנו אותם בהחלטתכם.  

 

בסופו של יום, אף אחד לא אוהב להישאר באוויר ולהימצא במצב של חוסר וודאות. כשאתם חוזרים אל המרואיינים עם תשובה ומספקים להם משוב, אתם מספקים להם את אותה סגירה מיוחלת. אתם מפזרים עבורם את חוסר הוודאות ומאפשרים להם להמשיך הלאה ולתת פוש על המשך חיפוש העבודה.