קצין בטיחות בתעבורה: מה זה בכלל?

מה תפקידו של קצין בטיחות בתעבורה, אילו כישורים נדרשים לתפקיד ומה חשוב לדעת על התחום?

לצד חברות המעסיקות נהגים ושליחים, ככל שחברות וארגונים מעניקים רכבי חברה גם כהטבה לעובדים שלהם, כך גדל ועולה הצורך בקצין בטיחות תעבורה בארגון. בכל עסק, חברה וארגון שבהם נעשה שימוש בכלי רכב מטעם החברה, בין אם לצורך העבודה עצמה ובין אם הרכב ניתן כהטבה, חובה על פי חוק, למנות קצין בטיחות תעבורה לניהול ואחזקת כלי הרכב ושמירה על בטיחות העובדים

 

קצין בטיחות בתעבורה

 

מטרתו של קצין בטיחות בתעבורה בחברה, היא להגן על העובדים במהלך שימושם בכלי הרכב ולמנוע ככל האפשר תאונות דרכים. תפקידו של קצין בטיחות תעבודה הוא לפקח על תחזוקת כלי הרכב, ולקיים הדרכות לעובדים בנושא האחזקה התקינה של כלי הרכב שבהם הם משתמשים. במקרים של תאונות דרכים שבהן היה מעורב כלי רכב של החברה, תפקידו של קצין הבטיחות בתעבורה הוא לדאוג למעורבים בתאונה, לנהל את כל האירוע, לנהל את התיק מול חברות הביטוח ועורכי הדין, ואם יש צורך - מול בית המשפט.

 

בין תחומי האחריות של קצין בטיחות בתעבורה:

  • ניהול תיקי רכב ונהגים.
  • פיקוח על תקינותם של כלי הרכב במסגרת ליסינג או שבבעלות החברה.
  • פיקוח על נהגים ועובדים בחברה המשתמשים בכלי רכב מטעם החברה, הן מבחינת מילוי הוראות פקודת התעבורה והן מבחינת ווידוא כי מצבם הרפואי תואם לדרישות דיני התעבורה.
  • פיקוח על בטיחות כלי הרכב ועל המשתמשים בו, כולל הנהגת כללי בטיחות והדרכות למשתמשים בנושאי נהיגה, דיני תעבודה וטיפול בכלי הרכב.
  • מתן מענה לעובדים וטיפול בתקלות ברכבים.
  • חקירת תאונות דרכים והסקת מסקנות.

 

קצין בטיחות תעבורה: דרישות התפקיד

 

דרישות התפקיד של קצין בטיחות בתעבורה כוללות:

  • השכלה של 12 שנות לימוד.
  • בעל רישיון נהיגה סוג 3 לרכב משא עד 12 טון
  • מעבר בהצלחה של מבחן אישיות הנערך מטעם משרד התחבורה.
  • תעודת מקצוע בדרגת סוג 2 במכונאות רכב או אסמכתא המעידה על סיום קורס מקביל והצלחה בבחינות.

 

מה כולל קורס הכשרה לתפקיד קצין בטיחות בתעבורה?

קורס קציני בטיחות תעבורה כולל 704 שעות לימוד, במהלכם נלמדים, בין היתר: תפקידי קצין בטיחות תעבורה, דיני תעבורה, חקירות תאונות דרכים, הכרת כלי רכב, נהלי עבודה, הדרכת נהגים.

 

כיצד מחושב השכר של קצין בטיחות בתעבורה?

חישוב גובה השכר של קצין בטיחות בתעבורה נעשה על פי כמות ופיזור הסניפים בחברה, היקף המשרה של קצין הבטיחות תעבורה, הניסיון שלו והתעודות בהן מחזיק, וכן סוג ומספר כלי הרכב המפוקחים. יש הבדלי שכר בין קצין בטיחות תעבורה האחראי על צי אוטובוסים לעומת צי מכוניות או קטנועים, לדוגמה.

 

שכר הברוטו הממוצע של קצין בטיחות בתעבורה בעל וותק של מספר שנים בחברה המחזיקה למעלה מ- 200 רכבים, על פי הפרסומים, נע בין 11,000- 18,000 ₪.

 

המחסור בכוח עבודה מקצועי בתחום הרכב, כולל קציני בטיחות תעבורה, מייצר הזדמנויות מצוינות לאנשים המעוניינים לעסוק בתחום.