מה קרה בשוק העבודה במחצית הראשונה של 2023?

שוק העבודה חווה שינויים רבים בשנים האחרונות. זה התחיל עם הקפאת הגיוסים בתחילת מגיפת הקורונה, המשיך בהתייצבות מספר חודשים אחרי ועבר לעליה גדולה בביקושים (בעיקר בענף ההייטק) לקראת סוף 2021 ועד אמצע 2022. אבל כידוע "מה שעולה, צריך גם לרדת" וזה מה שקרה בשנה האחרונה- ירידה בכמות המשרות, גלי קיצוצים בהייטק ובאופן כללי- תחושה של אי-ודאות

 

 

 

סקר המשרות הפנויות של הלמ"ס, הוא מקור המידע העיקרי על מספר המשרות הפנויות בישראל, (בסקר משתתפים עסקים שיש בהם 5 משרות שכיר ויותר) ומתוכו ניתן לקבל תמונה טובה של שוק העבודה.

 

על פי נתוני הסקר שפורסמו החודש (יוני 23)  נראה כי קיימת יציבות בכמות המשרות הפתוחות.

 

אחרי שמתחילת השנה (מחודש פברואר) היתה ירידה עקבית בכמות המשרות הפנויות במשק, במאי הירידה נעצרת ועומדת על 128,425 משרות פתוחות לעומת 142,730 משרות פתוחות בינואר 2023. גם מנתוני דרושים IL  עולה כי בהשוואה לשנה שעברה ישנה ירידה בהיצע המשרות, לעומת עלייה בכמות מחפשים ובכמות קו"ח שנשלחו.

 

סקר הלמ"ס מראה מגמה חיובית בשיעור התעסוקה

 

ניתן לזהות מגמה חיובית מאז תחילת השנה ולמרות שמדובר בעליה מתונה מאוד (הבדלים בעשיריות האחוז), היא עקבית: במאי אחוז המועסקים מתוך כלל האוכלוסיה עמד על 61.8% לעומת  61.1% בחודש ינואר השנה.

 

 

בראש המקצועות המבוקשים- מכירות

 

12,063 משרות פתוחות (ממוצע חודשי) לאנשי מכירות בחודשים מרץ, אפריל ומאי 2023, הופכות את מקצוע המכירות למקצוע המבוקש ביותר במשק בחודשים הללו. במקום השני מהנדסים עם ביקוש של 9,445 משרות ובמקום השלישי מלצרים וברמנים עם 9,408 משרות פתוחות בממוצע חודשי בחודשים אלה.

 

 

ענף ההייטק עדיין מתקשה

 

נקודת השיא בביקוש לעובדים בענף ההייטק היה ברבעון הראשון של שנת 2022, אז על פי אומדן הביקושים של הלמ"ס היו בענף 24,000 משרות פנויות בחברות הייטק בתחומי השירותים (פיתוח תוכנה, יעוץ, שירותי מידע ומחקר מדעי). עליית הריבית בארה"ב, באירופה ובישראל הביאה לירידה בגיוסי הון סיכון ולירידה בביקוש לעובדים. אי הודאות הפוליטית בישראל עקב הרפורמה המשפטית הוסיפה עוד קיסם למדורה הזו ומספר המשרות הפנויות בהייטק ברבעון הראשון של שנת 2023 ירד לכ-12,000 (ירידה של יותר מ-40% לעומת הרבעון המקביל בשנת 2022).

 

גם בחברות ההייטק בתחומי התעשיה (ייצור תרופות, מחשבים, מכשור אלקטרוני ואופטי, כלי טיס ועוד) ובדומה לענפי ההייטק בשירותים, החלה ירידה בביקוש במהלך שנת 2022, וברבעון הראשון של שנת 2023 היו כ-3,200 משרות פנויות בענפים אלו אחרי שיא של 4400 משרות פתוחות ברבעון השני של 2022).

 

עפ"י נתוני דרושים IL משרות בתחומים: שירות לקוחות, מכירות, אדמיניסטרציה, כספים והנדסה נמצאות בעליה של בין 1%-41% לטובת שנת 2023. לעומת זאת, ישנה ירידה במשרות הקשורות להייטק.

 

שוק מעסיקים

 

שורה תחתונה: שוק התעסוקה לא נותר במצב סטטי וכל הזמן מתרחשים בו שינויים מבחינת היצע וביקוש. אז אמנם כרגע הביקוש מצד מחפשי העבודה גבוה יותר מהיצע המשרות, אבל כמו בכל תחום אחר, גם פה- הגלגל עגול והוא מסתובב. מסקנה? אם התאפקתם עד עכשיו מלחפש עבודה- אל! וודאו שקורות החיים שלכם מעודכנים, צרו לעצמכם סוכנים חכמים והקפידו להישאר עם היד על הדופק כדי לא לפספס משרות טובות. ו...כן, יש כאלה!