מדריך למשתחרר: ככה תחסכו לטיול 'שאחרי הצבא'!

 דקה אחרי שאתם גוזרים את החוגר, אתם בטח כבר מתכננים את הטיול הגדול שלכם. אז על מה חשבתם? תאילנד? דרום אמריקה? או אולי דווקא אירופה הקלאסית?! הדרך ל'טיול הגדול' עוברת  דרך העבודה. איזו עבודה? זה כבר תלוי בכם ובהעדפותיכם...

 

מדריך חיסכון לחיילים משוחררים

 

יש מגוון אפשרויות להרוויח ולחסוך כסף למען המטרה 'הנעלה' שלשמה התכנסנו. כמובן שעליכם להתייחס ליעד, משך הזמן שאתם מתכננים לשהות בו ועוד. אז יש לכם הערכה כספית משוערת לעלות הטיול ועכשיו הגיע הזמן לתכנן את לו"ז העבודה שלכם ובחירת התחום שהכי המתאים לכם.

 

1.מה הכי חשוב לכם?

-גובה השכר: לרשותכם  טבלאות שכר

-גמישות בשעות

-סביבה צעירה ומגניבה

 

2.מהי התכונה הדומיננטית שלכם?

-תזזיתיות (תמיד בתנועה)              

-שירותיות (עזרה לזולת)                

-אחריות (תמיד 'המבוגר האחראי')

 

עניתם? התמהיל המדויק שלכם יוביל למקצוע שהכי מתאים לכם:

כך תחסכו לטיול אחרי הצבא

 

דירוג המקצועות עפ"י גובה השכר: מכירות, אבטחה, מלצרות, שירות מכירות ועבודה מועדפת. למרות שהעבודה המועדפת מצויה בתחתית, חשוב לזכור שעבורה מתקבל גם מענק מהמדינה ע"ס 9,695 ₪.

 

שלב א': בחירת מקצוע

מכירות/טלמרקטינג   

מדובר באחת המשרות המתגמלות ביותר והביקוש להן הוא גבוה, תחום המכירות מהווה כ- 25% מכלל המשרות המוצעות בדרושים IL. שכרו של נציג במוקד מכירות יכול להגיע לשכר של 7,000 עד 11,000 בממוצע ואף יותר.

 

טיפים להצלחה: ידוע שאיש מכירות טוב 'יודע לדבר', אבל המשך נכון למשפט הזה יהיה שאיש מכירות טוב גם יודע להקשיב! שמעו את הלקוחות שלכם, הקשיבו וגלו מה הוא צריך. שדרו אנרגיות טובות והתלהבות – זה מדבק! אל תשכחו לחייך, תתפלאו אבל את החיוך שלכם שומעים גם דרך הטלפון. דעו להפעיל את יכולת השכנוע שלכם ולמדו את ההתנגדויות הצפויות, על מנת שתדעו כיצד להתמודד איתן. תהיו יוזמים, יצירתיים ושאפתנים – אלו תכונות של אנשי מכירות תותחים!

 

שורה תחתונה: אם אתם אוהבים לדבר ביזנס ורוצים לעבוד בארגונים גדולים, זה התחום שלכם!

 

משרות בתחום המכירות

אבטחה                    

תחום האבטחה הוא תחום פופולרי במיוחד אצל יוצאי יחידות קרביות. כדאי לדעת שקיים מגוון של עבודות האבטחה, אפשר לאבטח קניונים, מוסדות או מועדוני בילוי ואפשר לאבטח טיולים, בתי מלון או מקומות בעלי רגישות מאתגרת. עבודות בשדות תעופה או בתי מלון, בדר"כ כוללנות גם תנאים נוספים כגון לינה/שכירות. שכר ממוצע 36 – 44 ₪ לשעה, *חלק מהמשרות בתחום נחשבות כעבודה מועדפת.

 

 לפני שאתם מתחילים לחפש משרת אבטחה חשבו באיזה סוג משרה אתם מעוניינים והאם דרישות התפקיד מתאימות לכם. בזמן כתיבת קורות חיים ציינו פרטים רלוונטיים למשרה כמו באיזה חיל שירתם, איזה תפקיד ביצעתם ופרטו מה כלל התפקיד. ניסיון מבצעי בתפקידי אבטחה רלוונטי ומשמעותי במיוחד אצל מעסיקים. יש לכם המלצות מהמפקדים שלכם? צרפו אותם!

 

שימו לב: כל עבודות האבטחה מצריכות דורשות אחריות ותשומת לב רבה, אם אינכם מעוניינים באחריות זו אל תפנו לתחום. זכרו כי בטיחות הציבור תלויה בכם ואין מקום ל'ראש קטן' או התנערות מאחריות.

 

שורה תחתונה: אם אתם קרביים בנשמה, העבודה הזו עבורכם!

 

משרות בתחום האבטחה

שירות לקוחות  (או 'מישהו מטפל בך?")   

היתרון הראשון של עבודה בתחום הוא היצע המשרות הרחב הקיים. במרבית המקרים, ההכשרה תינתן במקום העבודה כיוון שלכל מוצר/שירות יש דרך מסוימת לטפל בבעיות לקוח ובדרך כלל ההכשרה תכלול רשימת מצבים אופיינית ואופן הטיפול בבעיה. משרות בתחום אידאליות לביצוע בטווח של כשנה לכל אלו שמבקשים לעבוד ולחסוך כסף לטיול, בלי להתאמץ יותר מידי לא בהיבט המכירתי ולא בהיבט הפיזי (אין צורך במאמץ פיזי מיוחד). השכר במקרים אלו יקבע לפי שעה וילוו בהטבות שונות, שינתנו עפ"י החלטת מקום העבודה, שכר ממוצע 5,300 – 6,500 ₪.

 

מה קורה תכל'ס: כל מוקד של שירות לקוחות מעניק את כל המידע והכלים להתמודד עם לקוחות מסוגים שונים. בנוסף, נהוג לצוות לנציג חדש מישהו ותיק שידריך ויסייע לו בתחילת הדרך. צריך להיות מוכנים להתמודד גם עם חוסר שביעות רצון ולקוחות לא מרוצים וחשוב 'לא להתרגש' משיחות כעוסות. מומלץ בזמן זה לחשוב על בונוסים אפשריים.

 

שורה תחתונה: אוהבים לעזור ועדיין להישאר במזגן? לכו על משרת שירות לקוחות!

 

משרות בתחום שירות לקוחות

מלצרות   

אחת האופציות האהובות על סטודנטים וצעירים. עבודה במשמרות ערב/בוקר ולכן מאפשרת גמישות מרבית, בנוסף זוהי משרה שאפשר להשיג בה אקסטרה טיפים! כמובן שיש משמעות רבה למיקום ופופולריות המקום עצמו. שכר ממוצע לשעה, כולל טיפים 40 – 80 ₪ לשעה, תלוי מאוד במיקום בארץ ובפופולריות המסעדה.

 

חשוב לבדוק ולוודא: שקיים שכר בסיס הוגן, ישנם מקומות שמחשיבים את הטיפים כחלק משכר המינימום ויש מקומות שמשלמים שכר מינימום והטיפים הם רק תוספת, כך או אחרת זכרו שאתם זכאים לתשלום של שכר מינימום מלא – לא משנה באיזו מתכונת בוחר המעסיק לשלם אותו. בנוסף, בדקו אם משלמים לכם דמי נסיעות – אם אתם משתמשים בתחבורה ציבורית כדי להגיע למקום העבודה, אתם זכאים גם לקבל החזר הוצאות נסיעה. נקודה שכדאי לבחון כאשר אתם מחפשים מקום עבודה, היא האם משתלם לכם לערוך נסיעות ארוכות למקום העבודה? האם שווה כלכלית ופיזית למלצר בעיר אחרת?

 

טיפ: כאשר אתם מחפשים עבודה בפעם הראשונה חשוב מאוד להיות ברורים לגבי ניסיון העבר שלכם. היו כנים עם המעסיקים והם יתחשבו בכם יותר במהלך החודשים הראשונים שלכם במקצוע .

 

שורה תחתונה: עבודה קשה אך מכניסה לא מפחידה אתכם? מצאתם את הג'וב הנכון!

 

משרות בתחום מלצרות

 

 

עבודה מועדפת  

כל העבודות הבלתי מקצועיות במפעלי תעשייה ובתי מלאכה מזכות במענק. עבודות אפשריות נוספות, אשר נחשבות כעבודה מועדפת: כל עבודה בלתי מקצועית בתחנת דלק, עבודה באתרי בנייה, בתי מלון (כל עבודה בלתי מקצועית כמו למשל: מלצרות, טבחות, חדרנות, שטיפת כלים ועבודת ניקיון), אתרי גידול חקלאיים ובתי אריזה, מתן טיפול וסיוע אישי לאנשים עם מוגבלויות. השכר הוא בדר"כ הוא מינימום אבל חשוב לקחת בחשבון את המענק שמתקבל בסוף.

 

חשוב להבהיר: עבודה פקידותית לא נחשבת כעבודה מועדפת גם אם היא נעשית במפעל ייצור או תחנת דלק!

 

לבדוק לפני תחילת העבודה: העבודה שהוצעה קיימת ברשימת העבודות הנדרשות, אפשר לבדוק זאת בכל סניף של ביטוח לאומי. אל תתחילו לעבוד לפני שאתם בטוחים שאכן תהיו זכאים למענק עבודה מועדפת.

 

מה מגיע לכם: ביטוח לאומי מעניק תשלום חד פעמי לחיילים וחיילות משוחררים (גם למשרתי שירות לאומי ולאומי אזרחי), שעבדו במשך 6 חודשים מלאים בעבודה מועדפת (4 חודשים בתחום החקלאות). הזכאות ניתנת לאלו אשר עבדו במשרה מלאה, משמע 8 שעות עבודה ביום במשך חצי שנה (נצברת). מי שעבד בעבודה נדרשת פחות מ- 6 חודשים, יקבל מענק חלקי.

 

שורה תחתונה: מעוניינים במענק שחרור מפתה? תהיו 'פועלים'!

 

משרות עבודה מועדפת – קישור

 

 

שלב ב': חיפוש עבודה והכנת קורות חיים

עכשיו כשאתם כבר יודעים מה אתם מחפשים, הגיע הזמן לחיפוש עבודה ממוקד. היכנסו אל דרושים IL ועיינו בקטגוריות המוצעות. הגדירו מילות חיפוש, תחום מקצועי ואזור גיאוגרפי ולחצו על כפתור 'חפש משרות'. חיזרו על החיפוש עבור כל התחומים שמעניינים אתכם. רוצים למקסם את החיפוש שלכם? כנסו אל הסוכן החכם וקבלו עדכונים מידיים ישירות אל המייל הפרטי. הסוכן החכם יבקש מכם לבחור שתי קטגוריות מקצועיות שונות ולסמן בכל אחת מהן מספר בלתי מוגבל של תחומי עבודה. לסיום, בחרו את תדירות קבלת העדכונים הרצויה, תוכלו לקבל התראות גם לנייד. מחפשים משרות באזור שלכם בלי לשלוח קו"ח? התקינו את אפליקציית ג'ובים!

 

כתיבת קורות חיים

 

כתיבת קורות חיים

 

הקדישו זמן לכתיבת קורות חיים איכותיים. התייחסו לדרישות התפקיד ולפיהן הדגישו מיומנויות וכישורים שלכם.

 

בניית קורות חיים נכונים:

 

יז'ואל – דף קורות החיים צריכים להיות נקיים, מזמינים וקלים לקריאה ובאורך של עמוד. חשוב להקפיד על הגהה, תמציתיות ובהירות. 

 

*פרטים אישיים - בראש העמוד יופיעו תמיד פרטים אישיים ופרטי התקשרות; שם, גיל (לא חובה), טלפון, כתובת מגורים וכתובת דואר אלקטרוני. 

 

*פיסקה מסכמת – לא הכרחית אך רצויה. הפסקה צריכה לשקף את ייחודכם ולפרט מדוע אתם מתאימים לתפקיד; אין צורך ביותר ממשפט או שניים בעלי מסר ברור. רצוי להציב את הפסקה במקום בולט בתחילת העמוד כיוון שבמרבית המקרים, הממיינים את קורות החיים לא מגיעים אל סופו.  

 

*השכלה - פירוט השכלה על פי סדר כרונולוגי יורד (מהמאוחר אל המוקדם); יש לכלול את טווח השנים, המוסד הלימודי, סוג התעודה והתחום או נושא ההתמחות. הוסיפו גם קורסים ממוקדים או הכשרות מקצועיות רלוונטיות שעברתם בצבא.

 

* ניסיון תעסוקתי - פירוט ניסיון העבודה בפועל על פי סדר כרונולוגי יורד. 

 

*שפות ותוכנות – ציינו את השפות שאתם יודעים, כולל רמת הבקיאות בהן (דיבור, כתיבה וקריאה), ורמת ההיכרות עם תוכנות מחשב, אם יש. 

 

*שירות צבאי/שירות לאומי - יש לכלול את הדרגה בעת השחרור, פירוט התפקידים על פי טווח שנים וקורסים הנוגעים למשרה. מצופה שפיסקה זו תהיה המעמיקה ביותר כיוון שזה עתה השתחררתם.

 

*שונות – אם קיימים פרטים נוספים, שיכולים לחזק את מועמדותכם, זה המקום לעשות זאת. ניתן לפרט פעילויות ציבוריות או התנדבותיות, השתייכות לארגונים מקצועיים, פרסומים, תחביבים, מטרות מוגדרות, כישורים מיוחדים או מגבלות.  

 

*המלצות - בסוף עמוד קורות חיים רצוי להוסיף משפט כגון: "הפניה להמלצות תינתן בהתאם לדרישה". אם יש בידכם המלצה חמה ממפקדכם, שווה לצרף כבר עכשיו.

 

חשוב: מרבית קו"ח המתקבלים עוברים סינון רובוטי ולכן חשוב להוסיף טייטל של שם המשרה ו/או מילות מפתח הקשורות אליה, כדי שהמערכת תזהה את קורות החיים שלכם כרלוונטית.

 

שורה תחתונה: גם אם אין לכם ניסיון תעסוקתי- מומלץ לכתוב קו"ח ולפרט על הכישורים והתפקיד שלכם בצבא. עם זאת, חשוב לדעת כי אין חובה לציין שירות צבאי או לפרט עליו. מבחינת המעסיק, הוא לא אמור לשאול אתכם לגבי השירות (חוק האפליה).

 

רוצים שנעזור לכם?  

 

שלב ג': הפיצו קורות חיים וצפו לטלפון

 

ראיון טלפוני

 

תהיו זמינים לטלפון וזכרו שראיון טלפוני הוא השלב הראשון בשרשרת הקבלה שלכם לעבודה ולכן חשוב להתנהל בו נכון. למעשה, ראיון טלפוני זאת ההזדמנות הראשונה שלכם להתרשם מהתפקיד ולשאול שאלות שחשובות לכם במיוחד.

 

אם תפסו אתכם לא מוכנים, ענו בנימוס והסבירו שאינכם יכולים לשוחח כרגע. בקשו את מספר הטלפון ובררו מתי הזמן הנוח ביותר לחזור אליהם. הישארו אדיבים ונעימים גם אם תפסו אתכם בזמן ממש לא טוב. אל תשכחו לשמור על טון ידידותי. תזכרו שהאדם בצד השני אינו חבר שלכם והשתדלו לשמור על גבולות ברורים של נימוס וכבוד.

 

מומלץ: להכין מראש תשובות לשאלות בסיסיות, כך שכאשר הטלפון המיוחל יגיע יהיו לכם תשובות מוכנות. כמו למשל: ספר לי על עצמך, מדוע אתה חושב שהתפקיד מתאים לך וכו'. כתבו לכם משפטי מפתח שיהיו זמינים עבורכם ב'שלוף.'

 

זה גם הזמן שלכם... השיחה הזו אמנם נועדה לערוך סינון ראשוני מבחינת המעסיק אבל אל תחששו לשאול שאלות שמעניינות אתכם באשר לתפקיד ו/או הארגון. עם זאת, אל תגזימו והשאירו חלק מהשאלות לשלב מאוחר יותר כמו נושא השכר, הלא הוא הריאיון הפרונטלי. אם המראיין מעלה את נושא השכר ושואל אתכם את צפיות השכר שלכם, תנו טווח גמיש. זה לא הזמן להתעקש על סכומים סופיים אלא רק בשלב הריאיון הטלפוני.

 

תשתדלו להביע התלהבות ומוטיבציה והישארו מרוכזים בשיחה. דברו בשפה ברורה, קצרה ותיקנית ותשאירו את לעיסת המסטיק לאחרי השיחה...

 

לא לשכוח: להישאר בקשר. אם לא יצרו אתכם קשר תוך שבוע, תרגישו בנוח להתקשר ולברר מה קורה ואיך מתקדמים עם התהליך.

 

חשוב: אם לא יכולתם לענות לשיחה מהמעסיק או שעניתם ואמרתם שתחזרו אליו מאוחר יותר – עשו זאת גם אם אתם לא בטוחים שתמשיכו בתהליך!

 

 

שלב ד': ראיון פרונטלי

 

ראיון עבודה פרונטלי

 

הגעתם לשלב ראיון העבודה? מזל טוב! עכשיו הגיע הזמן לעשות רושם טוב על המראיינים שלכם, אז קבלו כמה טיפים:

 

מראה - להתאים את הלבוש  לאופי החברה והמשרה ובכל מקרה, לשמור על מראה מהוגן, סולידי ונעים. שימו לב, אם המשרה היא בתחום השירות, קבלת קהל, מכירות, עריכת דין וכדומה – מומלץ להגיע בתלבושת ייצוגית ומוקפדת במיוחד. בכל מקרה, תשתדלו להימנע מבחירות קיצוניות, בין אם מדובר בבחירת הצבעים, האיפור, התכשיטים או כמות הבושם. בכל מקרה הקו המנחה לבחירות שלכם צריך להיות נוחות.

 

להתכונן - חישבו מראש מה רצוי להגיד וממה עדיף להימנע. כמו כן, נסחו משפטים מראש וכתבו אותם על מנת לתרגל לפני כניסתכם לראיון.

 

שפת גוף - בזמן ראיון העבודה כדאי לשים לב ליציבה בעמידה ובישיבה, השתדלו לשמור על זקיפות טבעית; הישירו מבט ונסו להימנע מתנועות שפתיים או ידיים חוזרות כמו גם משילוב ידיים. אל תפלשו למרחב הפרטי של השני והרשו לעצמכם לחייך ולהיות סימפטיים.

 

חומר רקע - לפני כל ראיון כדאי להקדיש מעט זמן להכרת הארגון שאליו אתם מעוניינים להצטרף. בעידן האינטרנט, המשימה אינה מסובכת. בדרושים IL ניתן להשיג את כל המידע על החברה, כולל הטבות וחישוב מסלול וזמן הגעה למקום.

 

הכנה טכנית - בדקו היכן בדיוק ממוקם העסק ומהי הדרך הטובה ביותר להגיע אליו; איחור לא יתקבל בעין יפה. הכינו לעצמכם רשימת שאלות חשובות, המעניינות אתכם לגבי החברה או המשרה.

 

הקשיבו - הקשיבו היטב לשאלות המראיין והשיבו לעניין - בוחנים את יכולת הבנת הנשמע שלכם, כמו גם את הדרך בה אתם מתמודדים עם מצבים שאינם נוחים לכם. הקשיבו לשאלה וענו עליה בצורה ישירה ורהוטה.

 

תהיו אתם - אל תסגרו ותכנסו ללחץ או תפתחו תוקפנות כלפי מראיין הנתפש כעוין ומצד שני, היזהרו מפתיחות יתר וחציית גבולות מול מראיין נעים ונוח.

 

לשקר אין רגליים - נסו להתמקד בפרטים המציגים אתכם באופן חיובי אך הימנעו משקרים. בעידן הרשתות החברתיות הכל פתוח לעיני כל, כולל המעסיקים העתידיים שלכם, ותהיו בטוחים שהם יבקרו ויבדקו אתכם גם שם. זה הזמן למחוק תמונות מביכות/לא ראויות ו/או קללות ומלל שלא מציג אתכם על הצד היפה שלכם.

 

גישה חיובית - העצה הבסיסית והחשובה מכולן, שנכונה לכל דבר בחיים, היו אופטימיים ושמרו על פרופורציות. האנרגיה שאתם משדרים חשובה לא פחות מן המילים הנאמרות.

 

שלב ה': תחילת עבודה

 

כל הכבוד ובהצלחה- התקבלת לעבודה! החיסכון לטיול הגדול מתחיל...עכשיו!

 

חשוב: פרק זמן סביר למצוא עבודה הוא כחודש. תהליכי המיון והגיוס הינו 1-2 שבועות.

 

אז כדאי שתדעו מה מגיע לכם גם ממס הכנסה וביטוח לאומי:

 

חיילים משוחררים זכאים לפטור ממס במשך 36 חודשים, עפ"י תקרת סכומים. יש להתעדכן בסכום הזיכוי הרלוונטי עבורכם ולוודא שהזיכוי מתקבל בתלוש השכר שלכם.

 

ביטוח לאומי מעניק לכם מענק חד פעמי של כ- 9,550 ₪ במקרים של 'עבודה מועדפת'- אל תשכחו למלא טופס תביעה למענק, לא יאוחר מ- 42 חודשים ממועד סיום שירות החובה. במקביל כל אזרח מחויב בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, סכומים אלו ינוכו אוטומטית משכרכם כשכירים.

 

קרדיט תמונות: shutterstock