אפקט הקורונה: מחשבים מסלול מקצועי מחדש

תקופת הקורונה מאתגרת אותנו ביצירת הרגלים חדשים ושינויים, כמעט בכל תחומי חיינו בהכרח גם בתחום התעסוקה. חלקנו נדרשנו לבצע שינויים והתאמות כלשהן כדוגמת עבודה בקפסולה. עם זאת, החלק שחש בהשפעה הכי דרמטית של אפקט הקורונה הוא המפוטרים ואילו שהוצאו לחל"ת בעל כורחם

 

בסדרת הכתבות הבאה נציג בפניכם את תחומי העיסוק שנפגעו משמעותית ואת התחומים שלא נפגעו או נפגעו במקצת ונחשב יחדיו את המסלול המקצועי החדש, המתאים וההגיוני שאפשר וכדאי לבצע כעת.

 

מנתוני דרושים IL עולה כי שוק התעסוקה ממשיך להיות שוק מעסיקים עם ממוצע של פי 2 קו"ח לכל משרה. על אף שהמשק נפגע מאוד בתחומים: מלונאות/תיירות ומסעדנות פרסום ומדיה, משאבי אנוש, אדמיניסטרציה והייטק ביחס לאותה תקופה אשתקד, בתחומים אחרים הפגיעה היא כמעט מינורית כדוגמת כספים, טלמרקטינג, אינטרנט וביטוח.

 

אז אם אתם מחפשים עבודה ולא מוצאים, אולי אתם לא מחפשים במקום הלא נכון...

 

 

5 סיבות לחשב מסלול מחדש

 

סיבה ראשונה: תיירות ותעופה

תחום התיירות והתעופה אשר אחראי לתכנון הנסיעות והבילויים שלנו בחו"ל (בעיקר), כולל רשת מקיפה של סוכני נסיעות, מורי דרך, פקחי טיסה, טייסים, דיילים, מכונאי טיסות ועוד. מרבית אנשי המקצוע האלו מצאו עצמם חסרי תעסוקה ואפשרות להתפרנס. עפ"י נתוני דרושים IL ישנה ירידה דרסטית של כ- 80% בהיצע המשרות בתחום זה. תיירות הפנים מתחזקת מעט בשל הגבלות היציאה מהארץ אך גם היא אינה יציבה ותלויה רבות בהתפשטות הנגיף וההגבלות שנקבעות בהתאם ע"י הממשלה.

 

סיבה שנייה: מסעדנות

מסעדות רבות לא יכלו לעמוד בסגר המתמשך ואלו שלא היו חזקות ויציבות דיים נסגרו. המסעדות שעדיין עובדות צמצמו את כוח האדם שבהן כיון שגם כאן הוטלה הגבלה על מספר הסועדים המותרים בכל מסעדה. רבים מן המסעדות החלו לעסוק במשלוחי אוכל, גם אם קודם לכן לא אפשרו זאת כיון שזאת הדרך להישאר 'על פני המים' ולשרוד כלכלית את המשבר. אנשי המקצוע שנפגעו הם בעיקר המלצרים, הברמנים, עובדי המטבח, השפים, והטבחים שרבים מהם איבדו את המקור לפרנסתם. עפ"י נתוני דרושים IL יש ירידה של כ- 60% בהיצע המשרות בתחום זה.

 

סיבה שלישית: משאבי אנוש

אנשי הגיוס הפכו לפחות רלוונטיים בתקופה בה החברות מנסות לייעל ולצמצם את כוח האדם, ופחות עוסקות בהתרחבות ובגיוס עובדים חדשים. גם נושא הרווחה אשר כולל ארגון טיולים וימי כיף לעובדים, פחות רלוונטי כעת. אנשי הגיוס ומשאבי האנוש הם הנפגעים העיקריים בענף זה, ועפ"י נתוני דרושים IL יש ירידה של כ-70% בהיצע המשרות.

 

סיבה רביעית: תרבות

אנשי הבמה וההופעות לא כוללים רק את הזמרים והשחקנים המוכרים, שנמצאים בקדמת הבמה. בקטגוריה זו נכללים כל אנשי ההפקה, הבימאים, התאורנים, מקימי הבמות, המלבישים, הצלמים ועוד אנשי מקצוע. חלקם משתייכים בעולם התעסוקה לתחום הפרסום והמדיה (צלמים, מפיקים, יח"צ, תקציבאים וכו'). עפ"י נתוני דרושים IL היצע המשרות בתחום הפרסום והמדיה ירד בכ- 60%.

 

 סיבה חמישית: אדמיניסטרציה

הפגיעה בתחום זה אינה ברורה מאליה, אך ניתן להבינה במחשבה מעמיקה יותר. בזמן בו העבודה מצטמצמת והיקף המשימות יורד, ניתן לייעל את מערכת החברה ולאחד תפקידים. אם בחברה מסוימת יש מזכירות ו/או פקידים לכל מחלקה, אפשר לצמצם ולאחד את תפקידם של שני פקידים או שתי מזכירות ובכך לחסוך בכוח אדם. עפ"י דרושים IL היצע המשרות בתחום זה הצטמצם אף הוא בכ- 50%.

 

במה כדאי לעבוד?

 

אז לאן ממשיכים מכאן? יש פתרון!

 

התחומים שזוכים לפופולריות דווקא בימים אלה וכדאי לכוון אליהם הם: בריאות ורפואה, הנדסה, בכירים וניהול, הייטק (בעיקר אבטחת מידע), מדעים וביוטק, קמעונאות ועבודה מהבית.

 

אופציה 1: חפשו רחב

 

ניווט נכון הוא חיפוש רוחבי - כשיש פחות הזדמנויות ומחפשים רחב מגיעים להרבה יותר משרות פוטנציאליות שיכולות לפתוח לכם את הראש ולגלות אופקים חדשים ואף לעשות הסבות עבודה לתחומים נחוצים. לדוגמה, לדיילים מתעשיית התעופה, אנשי משאבי אנוש והאדמיניסטרציה כדאי לעבור לתחום הטלמרקטינג או לתחום התעשייה והייצור. לכל אלו הניחנו ב'הנדי מן' - מומלץ להתמקצע בתחום בעלי המקצוע, מי שיש ביכולתו לרכוש השכלה שיפנה לתחומי ההנדסה ואבטחת המידע. לבעלי נטייה למקצועות הטיפול ואוהבי הזולת, מומלץ לפנות לתחום הבריאות והסיעוד. כמו כן, לאנשי ההייטק מומלץ לבחור בהסבה להייטק חומרה, האינטרנט ואבטחת המידע.

 

 

אופציה 2: ללמוד ולהתפתח

 

אם יש תחום אחר שמעניין אתכם כבר הרבה זמן והוא אינו נכלל בתחומים שספגו פגיעות קשות, אז עכשיו זאת ההזדמנות שלכם לחשב מסלול מקצועי מחדש. לימודים הם עסק יקר ובתקופה זו לא בטוח שיש באפשרותכם לשלם עבורם, אם זה המצב אז דעו שהרשת מלאה בידע מקצועי בחינם, למשל:

 

קורסים אונליין של שירות התעסוקה – 22 קורסים מקצועיים ואיכותיים במגוון נושאים כדוגמת: פרסום ממומן בפייסבוק, אנגלית עסקית, כתיבה שיווקית, קידום אתרים, פוטושופ ועוד.

 

קמפוס il  - האתר מציע יותר מ- 160 קורסים מקצועיים במגוון תחומי דעת כולל מבוא לתכנות, לימודי פייתון, לימודי דיגיטל.

 

קורסים בתחום הייטק –קורסים לבעלי רקע/הבנה בתחום המחשבים.

 

כל תחום - מעל 450 קורסים מגוונים בעיצוב, דיגיטל, אומנות, מחשב, היסטוריה ומה לא?

 

קורסרה - האתר המוכר והמוערך שכולל קורסים חינמיים בשלל תחומים ועיסוקים.

 

 

*בכתבה הבאה נעסוק באפשרויות המקצועיות העומדות בפניי מחפשי עבודה מהתחומים 'הפגועים'

 

קרדיט תמונה: shutterstock