תפקיד full stack: ת"ז

המונח "מפתח FULL STACK" מתייחס למפתח כותב תוכנה/אפליקציה ותומך בה. מכיוון שמדובר במספר טכנולוגיות ובשילוב של מספר כישורים, נולד המונח "פול סטאק". הביקוש למפתח full stack גבוה והתחזית לשנתיים הקרובות היא ששוק העבודה למפתחי אלו רק ילך ויעלה

FULL STACK

 

כמה מילים על התפקיד

פיתוח תוכנות ואפליקציות הוא אחד התחומים החזקים בעולם ההייטק ונושא עימו ביקוש גדול לעובדים מנוסים ומקצועיים בישראל ומחוצה לה. במדינה הקטנה שלנו, שנחשבת למעצמת הייטק, ישנו ביקוש הולך וגובר למפתחי full stack. בעלי התפקיד האלו יודעים מספר שפות תכנות (JavaScript - Linux - Apache - MySQL – PHP, למשל), והם בעלי ראייה נרחבת של מוצרים – הן מהצד של הלקוח והן מצד השרת וה-database.

באופן כללי, ניתן לחלק את תחום בניית האתרים לשניים:

  • צד לקוח – הצד שרואה הגולש ומתייחס לממשק המשתמש, העיצוב, התוכן וכו'.
  • צד שרת – הצד בו מאוחסן הכל, משך נמשך כל המידע אל צד הלקוח.

בשנים האחרונות, מכיוון שנוספו טכנולוגיות חדשות ומפותחות, תפקיד ה- full stack התפתח על מנת לתת מענה רחב יותר, מכיל ומקצועי. כיום, מפתחים בתפקידים האלו מפתחים תוכנות עבור לקוחות ועבור שרתים.

כאשר מגיע פרויקט לידיו של מפתח פול-סטאק, עליו לבחור בשפת הפיתוח המתאימה ביותר לאתר/אפליקציה, לסייע בעיצוב המוצר, לבחון את המוצר, לפתור באגים, לוודא שהתוכנה/אפליקציה ניתנת לשימוש במגוון פלטפורמות (אופטימיזציה), להיות עדכניים בטכנולוגיות חדשות בתחום התוכנות, ועוד.

בבית, במשרד או בחוץ?

השנים האחרונות טרפו את הקלפים בכל הנוגע למיקום העבודה, והיום חברות רבות, גדולות וקטנות כאחד, מאפשרות לעובדים שלהן לעבוד מהבית. גם במשרת full stack יש לכם אפשרות לעבוד ממשרד, מהבית ומבחוץ.

אולם, האפשרות הזו תלויה במספר גורמים, כשהחשוב בהם הוא דרישות התפקידו והאחריות שמוטלת על עובדים. כאשר צריך לקשר בין מספר גורמים, הביקוש לעבוד במשרד או בשטח עולה.

בכל מקרה, ברוב המקרים, הכישורים עולים על הנושא המיקום. כלומר, אם יש לכם את הכישורים הנדרשים, סביר להניח כי תזכו לגמישות מבחינת מיקום העבודה בפועל.

 

מה אפשרויות הקידום?

מפתחי פול סטאק מיומנים בהחלט נהנים מדרישות גבוהות של השוק עבורם, כשכירים ועצמאיים. ניסיון של מספר שנים בתחום, לצד התפקידים הרבים שמפתח פול-סטאק מבצע, מאפשר למפתחים האלו להתקדם לתפקידי ניהול בכירים.

מהתפקיד ההתחלתי של מפתח, ניתן להתקדם לתפקידים של פיתוח תוכנה והנדסת תוכנה, וגם לניהול ופיתוח מוצרים טכנולוגיים.

 

מה השכר הממוצע?

המשכורת של עובד full stack הינה משכורת גבוהה, גם כאשר מדובר במשכורת התחלתית, ועל אחת כמה וכמה עבור עובד מיומן. התנאים מכילים בחלק מהמקרים גם חופשות, רכב חברה, יכולת לעבוד מרחוק ועוד.

השכר בתפקידי full stack שונים הוא:

  • עובדי ג'וניור (ללא ניסיון כלל) – 9,000-15,000 ₪ לחודש
  • ניסיון של 0-5 שנות ניסיון: 17,000-24,000 ₪ לחודש
  • ניסיון של 5 שנים ומעלה: 25,000-28,000 ₪ לחודש.

אלו שמגיעים למשרות של ניהול צוות מקבלים שכר גבוה אף יותר, בהתאם לניסיון ולאחריות שמוטלת עליהם.

 

מה הדרישות לקבלה עבור המשרה?

על מנת לענות על שאלה זו יש לחלקה לשני תחומים: עם ניסיון, ללא ניסיון:

  • מפתחים ללא ניסיון: ניתן להתקבל למשרות פול סטאק ללא ניסיון קודם בתחום. כדי לעשות זאת, חשוב להציג הסמכות/תעודות ממוסדות לימוד מוכרים. ישנם מקרים שבהם ניתן ללמוד את המקצוע באופן עצמאי, אך לא כל חברה מוכנה לקחת את הסיכון הזה. מפתחים ללא ניסיון שלמדו בעצמם את המקצוע יכולים להתפתח כעצמאיים, ולאחר מכן – להתקבל לעבודה בחברה.

 

  • מפתחים עם ניסיון – ניסיון מוכח בתחום פיתוח הפול סטאק הוא בעל משקל רב. מפתחים בעלי ניסיון עם שנתיים ומעלה יכולים להתקבל למגוון משרות, בהתאם לשפות התכנות שהם מכירים והמיומנות שרכשו במשרתם הקודמת.

 

האם נדרשים לימודים מוסמכים כדי לעסוק בתחום?

לימודים מקצועיים ומוסמכים בתחום מעניקים ללומד את היריעה הרחבה, המכילה את הנושאים העדכניים ביותר בתחום. על מנת להתקבל לעבודה כמפתח full stack בהחלט כדאי ללמוד בצורה מסודרת שפות תכנות מודרניות, מערכות הפעלה, מבני נתונים, תכנון תוכנה ועוד.

כמובן שאם יש מפתח שבחר ללמוד בעצמו את כל התחומים האלו ויפגין בקיאות ומקצועיות גם ללא לימודים, הלימודים אינם הכרחיים, ברוב המקרים אין זה כך וכדאי להיעזר במסגרת לימודית על מנת להתקדם בתחום.  ניתן ללמוד קורסים בני מספר חודשים עד מספר שנים.

 

בשורה התחתונה

אם אתם מתחברים לסביבת עבודה ממוחשבת, בחנתם באיזושהי מידה את עולם התכנות והגעתם למסקנה שזה התחום שלכם, על פי התחזיות נראה כי אתם בהחלט יכולים להיות רגועים מבחינת אפשרויות העבודה, הקידום והשכר בישראל, במבט קדימה. מפתחי full stack הם בביקוש מתמיד, ועם צבירת ניסיון וידע בתחום – ניתן להתקדם לתפקידי מפתח, ולקחת חלק בפיתוח של תוכנות, אפליקציות ומוצרים אחרים מכל הכיוונים.