לקבלת משרות באימייל הרשמו כאן
זה עובד!
"חשיפת המשרות השונות בפורטל דרושים סייעה לנו לגייס עובדים לחנויות ולהביא את הקמת הרשת American Eagle למודעות הציבור." מורן, מנהלת גיוס FOX GROUP
חפש משרות

הכנה לראיון עבודה – טיפים להצלחה!

ראיון עבודה הוא חלק בלתי נפרד ובעל חשיבות מכרעת בתהליך חיפוש עבודה. במידה וקורות החיים שלכם צלחו את המיון הראשוני של המגייס, תקבלו זימון לראיון, שעלול להיות הראשון מתוך סדרה שלמה של מפגשים, במהלכה תצטרכו להרשים בעלי תפקידים שונים בחברה, לפני שתוכלו להגיע לשלב חתימת חוזה העסקה.

מחפשי עבודה רבים, מוכשרים ככל שיהיו, מתמלאים חשש מפני המפגש המאיים. ראיונות עבודה הם בפועל סוג של פגישת עסקים אבל הם נתפסים כמבחן בעל-פה, בלי מועד ב'. במהלך ראיון אישי, גם שלוותו של מי שאינו סובל מחרדת בחינות עלולה להתערער. הידיעה כי למבחן עשויה להיות השפעה רצינית על מהלך החיים, המבוכה המתעוררת עם הצורך בשיווק עצמי, חוסר בטחון עצמי בסיסי, התרגשות טבעית, תחושות לחץ וחוסר ניסיון הם רק חלק מהסיבות בגללן אנשים נוטים לפחד מהרגע המיוחל. 

12 טיפים לראיון עבודה

כבר מילדות, אנו מורגלים להתכונן לבחינות בעזרת ספרים, מאמרים ומקורות אחרים, אותם ניתן ללמוד, לשנן ולתרגל. איך להתכונן לראיון עבודה, אם כן? אף כי, לא קיים חומר עיוני ערוך ומסודר, שהפנמתו עשויה להבטיח הצלחה בראיון העבודה, ישנן מספר פעולות מקדימות אותן כדאי לבצע לפני שנפגשים עם המראיין.

1. מה ללבוש לראיון עבודה?  - למראה החיצוני השפעה ניכרת על הרושם הראשוני שאנו יוצרים אצל הזולת, ואין לזלזל בו. לפרטי הלבוש חלק גדול בעניין, אך גם מראה השיער, הציפורניים, האיפור, הריח, הגילוח ורמת הניקיון הכללית משחקים תפקיד חשוב. הבגדים בהם אנו בוחרים להופיע לראיון העבודה משקפים למראיין קוים מדמותנו ולא פחות מכך את יחסנו לזולת. רצוי להתאים את הלבוש  לאופי החברה והמשרה ובכל מקרה, לשמור על מראה מהוגן, סולידי ונעים. יש להמנע מבחירות קיצוניות, בין אם מדובר בבחירת הצבעים, האיפור, התכשיטים או כמות הבושם. בכל מקרה הקו המנחה לבחירות שלכם – נוחות, הבגד לא צריך לגרום לחוסר בטחון אלא להפך, לתת לכם תחושת כח ולהוסיף לתחושת הביטחון.


2. מי אני?
- בדרך כלל אנשים מכירים את עצמם טוב יותר מכל אחד אחר, אך לא תמיד קל לתרגם את הידיעה למילים. שאלות נפוצות בראיון עבודה נועדו לספק למעסיקים מידע עליכם, על נסיונכם התעסוקתי, על כישוריכם ועל נקודות החולשה שלכם. בכדי להימנע ממצב בו הסינון, בין מה רצוי להגיד וממה עדיף להמנע, יעשה ב"שידור חי" למול המראיין ויגרום לגמגום, פליטות פה או קשיי התנסחות, רצוי לחשוב על הדברים מבעוד מועד ואפילו להעלותם על הכתב, כחלק מעבודת ההכנה.

3. שפת גוף בראיון עבודה - הצורה בה אנו מתנועעים במרחב, עוויות הפנים שלנו, תנועת הידיים, היציבה וכל מה שמוגדר כשפת גוף, אינם דברים שנעשים מתוך בחירה מודעת; דווקא משום כך, הם יכולים ללמד את הצופה בנו רבות על המתחולל בנפשנו פנימה. אי אפשר לשנות את שפת הגוף ברגע או מתוך החלטה, אך עם מעט תרגול ומחשבה מקדימה, ניתן לשלוט בה ולכוון אותה לפרק זמן קצר. שימו לב ליציבה שלכם בעמידה ובישיבה והשתדלו לשמור על זקיפות טבעית; הישירו מבט ונסו להימנע מתנועות שפתיים או ידיים חוזרות כמו גם משילוב ידיים. אל תפלשו למרחב הפרטי של השני והרשו לעצמכם לחייך. עם זאת, נסו להתרכז בכאן והעכשיו  ולא להתעסק יותר מדי באיך אתם נראים בעיני המראיין בזמן אמת. זכרו לנשום ולהישאר רגועים וכל השאר יסתדר מעצמו.

4. שאלות בראיון עבודה - מגייסים או מעסיקים אינם ממציאים שאלות חדשות ומקוריות עבור כל מרואיין. מרבית ראיונות העבודה כוללים שאלות דומות, חלקן "מכשילות", חלקן אישיות וחלקן, אפילו מביכות. בדקו את עצמכם למול השאלות השכיחות ונסחו לעצמכם תשובות בהן תוכלו להשתמש בזמן הראיון. הכינו את עצמכם לשאלות כמו מדוע את/ה מתאים/מה לתפקיד? מדוע פוטרת ממקום העבודה הקודם? שאלות המתייחסות לגיל, לחוסר  ניסיון, לתוכניות עתידיות, לדרישות שכר וכדומה. יתכן וחלק מהשאלות יבקשו מכם להציף תכונות שליליות בראיון עבודה, לכאורה משהו שנוגד כל אינסטינקט שלכם להרשים את המראיין אבל גם זה שלב הכרחי ומדובר בעצם בניסיון כן של המראיין להכיר אתכם על החולשות והחוזקות שלכם.  

5. לימוד תיאורטי  - לפני כל ראיון כדאי להקדיש מעט זמן להכרת החברה, הארגון או העסק לשורותיו אתם מעוניינים להצטרף. בעידן האינטרנט, בו אנו חיים, משימה זו אינה מסובכת. לרוב תמצאו לא מעט חומר במנועי החיפוש, הרשתות החברתיות, בפורומים או מפי מכרים. במידה ואתם יודעים מי הדמות שתנהל את הראיון, כדאי לנסות ולמצוא מידע ממוקד ולו בשביל העובדה, כי הכרות בסיסית עם המראיין עשויה להוריד את רמת החרדה ולאפשר לכם לראות את המראיין כאחד האדם, ממש כמותכם.

6. תרגול ביתי - מחשבה מקדימה והכנת רשימות עשויות להיות לעזר רב, אך התנסות מעשית יכולה לסייע לכם יותר מכל. בקשו מחבר או קרוב משפחה לתרגל אתכם ראיון עבודה שאלות ותשובות, במיוחד, באם מדובר בראיון עבודה ראשון.


7. הכנה טכנית
- ישנם כמה פרטים בירוקרטים שרצוי להסדיר יום או יומיים לפני הראיון, כדי שלא יהוו מכשלה מיותרת. בדקו שיש בידיכם מספר עותקים של קורות החיים, מכתבי המלצה, תעודות רלוונטיות או דרישות אחרות שהתבקשתם לספק. בדקו היכן בדיוק ממוקם העסק ומהי הדרך הטובה ביותר להגיע אליו; איחור לא יתקבל בעין יפה. הכינו לעצמכם רשימת שאלות חשובות, המעניינות אתכם לגבי החברה או המשרה, למקרה בו לא תקבלו את המידע המבוקש.  

אם נתבקשתם להכין עבודה/מייצג או כל דבר אחר לראיון, וודאו כי הוא מאוחסן בצורה נוחה שלא תפריע לכם להעביר אותו למקום הראיון. אותו העיקרון תקף גם להכנות מסוגים אחרים, אם למשל הוזמנתם לראיון עבודה באנגלית או בכל שפה זרה אחרת, התכוננו מראש, וודאו שאתם שולטים בשפה המקצועית ובמונחים הכי רלוונטים למשרה אליה אתם מתמיינים.


8. הקשבה ותגובה עניינית
 -אין טעם בהסחות דעת או בנסיון להתחמק משאלות לא רצויות. מראיינים בוחנים את יכולת הבנת הנשמע שלכם, כמו גם את הדרך בה אתם מתמודדים עם מצבים שאינם נוחים לכם. הקשיבו לשאלה וענו עליה בצורה ישירה ורהוטה, גם אם אינכם בטוחים שתשובתכם נכונה או תואמת, את מה שאתם סבורים, שהיושב מולכם רוצה לשמוע.

9. תקשורת עם המראיין - המראיין הוא אדם אובייקטיבי, המבצע את עבודתו ותו לא. אין לו עניין להכשילכם, ממש כפי שאין לו סיבה להעביר אתכם לשלב הבא, רק משום שניסיתם להתחבב עליו בצורה מאולצת. אין ספק, ש"כימיה" עם המראיין מועילה לחוות הדעת שהוא יגבש, אך תקשורת חיובית ונוחה אינה דבר שניתן ליצור באופן מלאכותי. ישנם מראיינים מסוגים שונים; חלקם נוקשים ורציניים, אחרים חביבים וקלילים. זכרו כי ההבדלים ההלו נעוצים באופיו הבסיסי של המראיין ואל תתפתו להגיב לכך באופן אישי. אל תסגרו ותכנסו ללחץ או תפתחו תוקפנות כלפי מראיין הנתפש כעויין ומצד שני, היזהרו מפתיחות יתר וחציית גבולות מול מראיין נעים ונוח.     

10. הגבול שבין האמת לשקר - שקר הוא מסוג הדברים שחוזרים אלינו כ"בומרנג"; מלבד העובדה שמדובר בעבירה, השקר, טבעו לצוף ולהתגלות. לאמת, לעומת זאת, פנים רבות ולעיתים צריך לברור בחכמה את האמת, שמשרתת את מטרותינו. לא תמיד צריך לעדכן את המראיין בפרטים מיותרים, שלא נשאלתם לגביהם ישירות. נסו להתמקד בפרטים המציגים אתכם באופן חיובי.

11. קורס הכנה - לאלו הסובלים באופן מיוחד מחוסר בטחון עצמי, לחץ נפשי או חרדה, ישנם כיום מכונים ואנשי מקצוע המציעים סדנאות וקורסי הכנה לראיון עבודה. הסדנאות הללו מעבירות את כל אותם 'טיפים לראיון עבודה' המפורטים לעיל ומבצעות סימולציות של ראיונות, בסופן ניתן משוב, הכולל הצעות לדרכי התמודדות עם הליקויים שאובחנו.

12. גישה חיובית - זו אולי העצה הבסיסית והחשובה מכולן, שנכונה לכל דבר בחיים. היו אופטימיים ושמרו על פרופורציות. האנרגיה שאתם משדרים חשובה לא פחות מן המילים הנאמרות. הראיון הוא מפגש בין שני אנשים, המעוניינים להתרשם אחד מן השני. במידה מסוימת, גם לכם תפקיד של בוחנים, הבודקים האם המשרה והחברה מתאימות לרצונות ולדרישות שהצבתם. הסתכלות כזו על מצב הדברים תפחית מתחושת הלחץ ותאפשר תקשורת נוחה וטבעית. 

לקריאה נוספת ראו: ראיון עבודה, חיפוש עבודה יעיל ב11 צעדים פשוטים!, טבלאות שכר עדכניות ו-מחשבון שכר.

מעסיק, מחפש עובדים?
עשרות אלפי מועמדים ביום!
פרסם משרות עכשיו!
חברות מובילות באתר
פורטל דרושים - לוח דרושים מספר 1 בישראל