נוודות דיגיטלית: איך לבחור היכן להתמקם?

אז החלטתם שנוודות דיגיטלית זה לגמרי בשבילכם ואתם הולכים על זה, עכשיו נותר לכם להחליט מאיזה מקום בעולם כדאי לכם לעשות את זה. כתבה שלישית  בסדרה

 

נוודות דיגיטלית

 

קיבלתם החלטה להפוך לנוודים דיגיטליים, הודעתם לכל בני המשפחה והחברים ואתם אפילו כבר יודעים במה תעבדו מרחוק. כעת, חשוב להבין היכן להתחיל את מסע הנוודות שלכם ואיפה נכון לכם להתמקם. יכול להיות שאתם מתכננים לעבור ממקום למקום ויכול להיות שיותר נכון לכם להשתקע במקום אחד. מה שבטוח שחשוב לבוא בראש פתוח ולהיות גמישים לשינויים ולרצונות המשתנים.

 

כשאני ובן הזוג שלי החלטנו להיות נוודים דיגיטליים היו לנו מספר שיקולים מרכזיים בבחירת המקום בו נגור ונעבוד מרחוק. מכיוון שאנחנו הורים לשלושה ילדים השיקול הראשון היה מקום בו יהיו שירותי רפואה וחינוך מספקים. לאחר מכן נכנסו שיקולים נוספים כגון מקום עם יוקר מחייה יותר נמוך מישראל, חיי קהילה, מזג אוויר נוח ועוד.      

 

כל אחד מאיתנו נמצא בסטטוס שונה בחיים עם מערכת שיקולים שונה. לפני שבוחרים מקום מומלץ להבין מה חשוב לכם כנוודים דיגיטליים ובהתאם לכך לבחון אילו מקומות יכולים לענות על הצרכים שלכם.

 

מהם השיקולים שחשוב לקחת בחשבון בתהליך בחירת המקום?

 

יוקר מחייה – עד כמה חשוב לכם לעבוד ולגור במקום שיוקר המחייה בו זול מישראל? האם זהו שיקול מרכזי עבורכם? אם כן כדאי לבדוק מקומות במזרח הרחוק, מזרח אסיה ודרום אמריקה. היעדים הזולים מאוד מבוקשים בשנים האחרונות משום שאפשר לחיות בהם ברמת חיים גבוהה ובמקביל לטייל ולבלות ואין צורך לעבוד מספר רב של שעות ביום. חשוב שתבדקו מראש את עלויות השכירות, מזון, בילויים, תחבורה ועוד במקומות שמושכים אתכם.   

 

עיר/ חופים/ טבע – יש נוודים דיגיטליים שחשוב להם לגור ולעבוד מערים מרכזיות שיש בהן מגוון רחב של שירותים ואפשרויות. לעומת זאת יש כאלה שמחפשים את השקט, השלווה, הטבע והג'ונגלים. חשוב שתבינו מה נכון לכם ואל תרוצו ליעד כזה או אחר משום שבתקופה הנוכחית הוא יותר פופולארי מאחרים.      

 

שירותי רפואה – אם אתם אנשים שנזקקים לא מעט לשירותי רפואה אל תקלו בכך ראש ותדאגו לבחור מקום שייתן מענה מקיף ומקצועי לצרכים הרפואיים שלכם. יש מקומות קסומים בעולם עם קהילות מפותחות של נוודים דיגיטליים ויחד עם זאת שירותי הרפואה שם אינם מפותחים מספיק.

 

קהילה – כבני אדם יש לנו צורך בהשתייכות ובקרבה לבני אדם אחרים. אם השתייכות לקבוצה חברתית חשובה לכם חשוב שתבדקו אם יש קהילה במקום אליו אתם שוקלים לעבור ומה המאפיינים שלה. בחירה במקום עם קהילה גדולה הייתה אחד השיקולים המרכזיים עבורנו ולכן בחרנו בקופנגן. בהמון קהילות של נוודים דיגיטליים במקומות שונים בעולם מתקיימים מפגשים, פעילויות ואירועים משותפים וזה כיף גדול למי שזה חשוב לו.

 

אשרות שהייה – ישנן סוגי ויזות שונות ומגוונות וזה נושא שחשוב לבדוק לפני שעולים על המטוס ויוצאים מהארץ. יש מדינות שמציעות ויזות לנוודים דיגיטליים ויש מדינות שזה יקרה בהן ממש בקרוב. תבדקו את הנושא לעומק כולל את מחירי הוויזות לטווח ארוך.

 

חללי עבודה משותפים – אם אתם לא מתכוונים לעבוד מהבית וחשוב לכם לעבוד מחללים משותפים תבדקו גם את הנושא הזה. יש מקומות שמאוד מפותחים מבחינת חללי עבודה ויש כאלה שפחות.

 

מזג אוויר – יש נוודים דיגיטליים שמזג האוויר הוא אחד השיקולים המרכזיים עבורם בקבלת ההחלטה ובצדק. אם החלטתם להשתקע לתקופה ארוכה במקום אחד חשוב שתבדקו אם מזג האוויר שם מתאים לכם. לנו היה חשוב לגור ולעבוד ממקום שאין בו כמעט חורף אם בכלל.

 

תחבורה – נושא שחשוב לבדוק גם מבחינת אפשרויות ההתניידו וגם מבחינת עלויות. בקופנהגן, למשל, אין תחבורה ציבורית והמוניות יקרות. הנוודים הדיגיטליים מתניידים פה באמצעות אופנועים ורכבים שכורים.      

 

Wi Fiפרט קטן אך סופר חשוב! נווד דיגיטלי הוא כל מי שמסוגל להתפרנס מעבודה מרחוק ולא תלוי במקום גיאוגרפי. התנאי היחיד הוא אינטרנט וחשוב שיהיה מהיר וחזק. ברב המקומות, בהם ישנן קהילות של נוודים דיגיטליים, האינטרנט חזק ומהיר אך חשוב לוודא זאת לפני.

 

בהצלחה!

 

הכתבה והתמונה באדיבות: רויטל אליאס, יועצת קריירה ומנטורית דרושים IL

לכתבה הראשונה בסדרה לחצו

לכתבה השנייה בסדרה