5 דרכים לטפל בשחיקת עובדים

שחיקת עובדים היא אחת הבעיות שעימן מעסיקים מתמודדים בעשורים האחרונים. כדי למנוע שחיקה בעבודה אפשר ליישם מספר דרכים אפקטיביות ופשוטות

 

 

תופעת השחיקה בעבודה הפכה מוכרת ומאובחנת ביתר קלות, ככל שסביבת העבודה הופכת דינמית וחסרת מנוחה וככל שהקישוריות הטכנולוגית מתפתחת ומאפשרת לאנשים להיות מחוברים למשימות הארגון מכל מקום ובכל זמן.

 

ההשפעה של הגדלת עומס העבודה מורגשת היטב, ומובילה במקרים רבים לשחיקת עובדים שבאה לידי ביטוי החל בירידה באנרגיה ובהתלהבות, דרך דחיינות והיעדרויות תכופות, ועד לירידה משמעותית בפרודוקטיביות. שחיקה מוגברת יכולה להוביל במקרים לדכדוך, תשישות ופגיעה בבריאות.

 

להלן 5 דרכים שיהפכו את מקום העבודה שלכם לסביבה נטולת שחיקה:

 

גמישות בשעות ובסביבת העבודה

אחת הדרכים הטובות והאפקטיביות ביותר למניעת שחיקה אצל העובדים, היא לייצר גמישות בשעות ובמקום העבודה, ככל שניתן. הענקת אפשרות לעבוד מהבית לעובדים שתפקידם מאפשר עבודה זאת והם מעוניינים בכך, יכולה לפתור באופן משמעותי את נושא השחיקה. גם אפשרות לעבוד יום אחד בשבוע מהבית ולשנות אווירה, לאכול ארוחת צהריים עם הילדים ולחסוך זמן נסיעות לעבודה וממנה, יכולה לשנות את התמונה משמעותית. גמישות בשעות העבודה שבאה לידי ביטוי בהערכת עובדים על פי הביצועים שלהם (ולא לפי מספר השעות שהם עבדו), היא אחת הדרכים למניעת שחיקת עובדים.

 

שילוב פעילויות כיפיות ביום העבודה

שילוב פעילויות מהנות לאורך יום העבודה הארוך מייצר שני יתרונות חשובים למעסיקים. הראשון הוא יצירת סביבת עבודה נטולת שחיקה, והיתרון השני הוא חיזוק מותג המעסיק (כי מי לא רוצה לעבוד במקום עבודה מהנה וכייפי?).

 

יצירת פעילויות חברה כמו: חוג יוגה, סדנת בישול, סדנת אורח חיים בריא, ואפילו פעילויות שלא מצריכות השקעה כספית, כגון: משחק קבוצתי, העברת פעילות על ידי אחד העובדים, וכד', מרחיקות את העובדים ממשימות העבודה האינטנסיביות ותורמות לכיף, לליכוד החברתי ולבריאות הנפשית.

 

איזון משימות ופרויקטים

איזון משימות ופרויקטים הוא נדבך חשוב מאוד במניעת שחיקת עובדים. כך למשל, עובד שסיים פרויקט עמוס ואינטנסיבי יוכל לקבל לאחר מכן, פרויקט קליל יותר, וכך גם לגבי משימות בעבודה. ככל שמאזנים משימות ופרויקטים עמוסים ומורכבים עם עבודה פשוטה יותר, כך שומרים על העובדים מפני שחיקה.

 

סביבת עבודה אופטימלית

אין דבר מתסכל יותר מתוכנה מסורבלת ש"בקושי זזה" או רשת אינטרנט איטית. מלבד הפגיעה ברצף העבודה, גורמים אלו מעכבים את העובדים ומשאירים אותם יותר זמן בעבודה מהדרוש בפועל. סביבת עבודה מיושנת, ואפילו תאורה ואוורור שאינם אידאליים יכולים להתיש את העובד באופן משמעותי ולהוביל לשחיקה מוגברת. סביבת העבודה של העובד צריכה להיות מתקדמת ואופטימלית ולספק עבורו את מיטב התמיכה כדי שיוכל למצות את פוטנציאל הפרודוקטיביות שלו.

 

חופשות מרוכזות

חופשות הן כלי עזר בעל ערך רב למעסיקים, על אף שלא כולם מודעים לכך. קיימת נטייה לחשוב שחופשה "מנתקת" את העובדים מהרצף המקצועי שלהם ומאנרגיית העבודה, בפועל חופשה מרעננת את העובדים ומעניקה להם כוחות חדשים הכרחיים. מקומות עבודה רבים מחילים חופשות מרוכזות כדי לוודא שכל העובדים כולם יוצאים לחופש, גם עובדים שנוטים לעבוד "כל הזמן". בתמורה לכך הם זוכים לעובדים ששבים מחופשה טעונים באנרגיות חדשות, רעננים ומוגנים מפני שחיקה.