מה עושים כשאין כימיה עם עובד?

כימיה עם העובדים חשובה להצלחת החברה לא פחות מהעסקת אנשים מוכשרים. כמנהלים, לא תמיד תהיה לכם כימיה עם עובד שלכם אך כדי להימנע מפיטורין תצטרכו לפתור את הבעיה

 

 

כימיה בין אנשים העובדים יחד היא אחד המרכיבים החשובים והמשפיעים ביותר על ההצלחה. צוותים הם הרבה יותר מ"כמה חבר'ה מוכשרים שהתאגדו יחד". הדינמיקה ביניהם, הפרגון, ההכלה וקבלת הדעות והרעיונות של האחר, הם אלו שמפרים את הצוות ומייצרים פתרונות אפקטיביים.  כולם מכירים בחשיבות ההנאה מהעבודה, אבל אפילו עבודת החלומות יכולה להפוך לסיוט אם אנו לא מוקפים באנשים הנכונים.

 

מנהלים לא נופלים בכך מהעובדים – כדי שצוות ישגשג ויצליח וישפיע על שורת הרווח של החברה, צריכה להיות כימיה בין הצוות והמנהל שלו. כימיה בין המנהל לעובדים מייצרת עבורם סביבת עבודה שנעים לעבוד בה, תחושת שליחות ואחריות ואת הדרייב לקום בבוקר ליום עבודה נוסף. הכימיה ממקסמת את מאמצי המנהל והצוות גם יחד. היא חלק חיוני בכל מערכת יחסים. חוסר כימיה מנגד, יכול להביא לבעיות קשות עד לפיטורי עובד.

 

ואם אין כימיה?

חוסר כימיה בין מנהל ועובד יכול לנבוע מסיבות רבות ומגוונות. בסופו של יום, כולנו בני אדם ואנו מושפעים מדעות, תגובות והתנהגויות של אחרים סביבנו. מנהלים עלולים לפתח דחיה כלפי עובדים מסוימים בשל הדעות, ההתנהגות, והתגובות שלהם במצבים שונים, ולעתים זה אפילו לא קשור לענייני עבודה. כשמנהלים חשים דחיה כלפי עובד שלהם אולם העבודה שלו פרודוקטיבית וטובה ואין כל סיבה או רצון לפטרו, יש מספר דברים שניתן לעשות:

 

בצעו חשיבה מעמיקה

הדבר הראשון שחשוב לעשות כמנהלים, הוא לשבת עם עצמכם ולחשוב לעומק מהן הסיבות שמביאות לחוסר כימיה עם העובד ואם הסיבות אובייקטיביות ורציונליות. יש לרדת לשורש הבעיה ואולי תגלו שאינכם מחבבים את העובד כיוון שהוא מזכיר לכם את הילד שהציק לכם בבית הספר? או את הבוס שלכם שהתעמר בכם במקום העבודה הקודם? אתם לא רוצים לפעול מול העובד ולתקן בעיות "שלא קיימות" רק כיוון שאתם מושפעים ממנו באופן פסיכולוגי. אם חוסר הכימיה שלכם כלפיו נובע ממניעים לא רציונליים, תצטרכו לבצע עבודה עצמית כדי להתגבר על כך.

 

נסו להכיר את העובד טוב יותר

פעמים רבות התנהגויות או דעות של אנשים מעלים אצלנו התנגדות רק כיוון שאיננו מכירים אותם לעומק. במקרה שמדובר באנשים שאנו מנהלים במקום העבודה,  בניגוד לסביבה האישית-חברתית שלנו, אין לנו ברירה אלא להכיל אותם. אחת הדרכים באמצעותן מנהלים יכולים להתגבר על חוסר כימיה עם עובד היא להכיר את העובד טוב יותר. שיחה אישית יכולה לסייע מאוד, הן כדי להבין את מקור הדעות שלו והן כדי לבנות אמפתיה ולהכיל אותו. היכרות מעמיקה יותר יכולה לחשוף אצל העובד שלכם צדדים אחרים שלא הכרתם שאליהם יהיה לכם קל יותר להתחבר.

 

ספקו משוב וביקורת

אם הגעתם למסקנה שהתנהגות בלתי הולמת של העובד במקום העבודה, כדוגמת עובד שמדבר בזלזול , משמיץ אחרים ופוגע בסביבה, אתם כמנהלים לא אמורים לקבל זאת, גם כשמדובר בעובד איכותי שעושה עבודה מצוינת. באמצעות שיחת משוב וביקורת תוכלו להציג בפניו את החוזקות שלו, ולבלום על הסף התנהגויות בלתי הולמות שגורמות לכם לחוש חוסר כימיה עם העובד. חשוב להבהיר את הגבולות באופן חד משמעי, כך שהעובד יבין אותם וישנה את התנהגותו באופן מידי.