כבאות והצלה: קריירה עם שליחות!

חולמים לעבוד במקצועות בעלי משמעות ותחושת שליחות? שואפים להציל חיי אדם ולהיות לעזר לאנשים במצוקה?  אם כך, ככל הנראה קריירה בתחומי  הכבאות וההצלה יכולה להתאים לכם

 

 

בעבר קראו להם כבאים אבל היום קוראים להם לוחמי אש. בארה"ב המעמד שלהם משתווה לא אחת למעמד של גיבורים והאמת היא שדי ברור למה – מדובר על אנשים אשר בחרו כקריירה לסכן את חייהם תחת אש יוקדת ומבנים שעלולים לקרוס בכל רגע על ראשם. וכל זה מבלי לדבר על המראות הלא פשוטים אליהם הם ייחשפו בתפקידם.

 

אם גם בכם בוערת התשוקה לעבוד בעבודה מצילת חיים שבה תוכלו למצוא בכל בוקר מטרה ויעוד נעלים הרי שיכול מאוד להיות שתפקידים במערך הכבאות וההצלה יכולים להתאים לכם.

 

איך מתחילים, למי זה מתאים, ומה התפקיד כולל? על כך בשורות הבאות...

 

ראשית, רקע קצר על התחום: מערך כבאות והצלה בישראל פועל מתוקף חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה, התשע"ב- 2012. על תפקידי הכבאות וההצלה בישראל נמנים  כיבוי שריפות, מניעת התפשטותן והצלת חיי אדם ורכוש מדליקות ; מניעת דליקות; חילוץ והצלת לכודים; טיפול באירוע של חומרים מסוכנים וכן כל  הצלה של נפש ורכוש, גם שלא במסגרת כיבוי דליקות.  מערך הכבאות הארצי מחולק ל- מחוזות שאחראים על כ- 126 תחנות כיבוי ברחבי הארץ. כל מחוז אחראי על מספר תחנות כיבוי המסווגת לתחנות אזוריות (ראשיות) ותחנות משנה, על פי גודלן וגודל השטח הגיאוגרפי שלו הן מספקות שירותים.

 

נכון להיום מועסקים במערך כבאות והצלה כ-1900 לוחמי אש, ועוד 260 קצינים במשמרות. אחת לתקופה יוצא מכרז חדש לגיוס לוחמי אש נוספים. הליך הגיוס כולל מספר שלבים עד להכשרה בבית הספר לכבאות. על מנת להגיש מועמדות לתפקיד עליכם לעמוד במספר דרישות סף כמו: גיל 18 ומעלה, סיום 12 שנות לימוד, שליטה בשפה העברית, רישיון נהיגה לרכב פרטי – מסחרי (B לפחות), עמידה בדרישות בריאותיות, מגורים עד 50 ק"מ מתחנת כיבוי בה ישובץ המועמד, וקבלת סיווג בטחוני.

 

אם עברתם את השלב הזו תוכלו לגשת למסלול המיון הכולל מספר שלבים, ביניהם  מבחני כושר גופני מאתגרים, עמידה במספר משימות אישיות כמו טיפוס מדרגות, טיפוס חבל ועוד, עמידה במשימות צוות,  מבחנים אישיותיים וקוגניטיביים במכון מיון וכן בדיקות רפואיות לבדיקת כשירותם והתאמה לתפקיד הפיזי. השלב האחרון הינו  ביצוע ראיון מול ועדת קבלה המורכבת ממפקדי כבאות ונציגי אגף משאבי אנוש.

 

אם הצלחתם לעבור את כל השלבים האלו תוזמנו לעבור קורס לוחמי אש האורך 4 חודשים בתנאי פנימייה. מי שמסיים את הקורס בהצלחה, משובץ כלוחם אש באחת מתחנות הכיבוי ומתחיל תקופת ניסיון של שנתיים. חשוב לציין כי העבודה כלוחמי אש מתבצעת במשמרות של 24 שעות בתחנה ו-48 שעות בבית, כך שלפני שאתם ניגשים לקראת שליחת קורות החיים תחשבו אם סגנון החיים השונה הזה, בכלל מתאים לכם. בהצלחה.