עבודה בצפון - כבר לא צריך לנסוע למרכז בשביל עבודה

צפון הארץ הירוק ושופע המים מהווה סוג של חלום עבור ישראלים רבים השואפים לעזוב את ערי הבטון הצפופות והעמוסות של המרכז ולעבור לחיות חיים רגועים ושלווים יותר באזור היפה של המדינה. ובאמת לאחרונה חל גידול במספר המהגרים מהמרכז לצפון הארץ והדבר מלווה גם בגידול במספר מקומות העבודה בצפון המתפתח

 

עבודה בצפון

 

בעשור האחרון מתחוללת בישראל מגמה חדשה שהולכת ותופסת תאוצה: נוכח העלייה הבלתי נתפסת של מחירי הדירות במרכז הארץ, לצד יוקר המחיה שרק הולך ועולה - יותר ויותר משפחות צעירות מחליטות לארוז את מיטלטליהן ולעבור לגור בפריפריה הצפונית של ישראל, תוך מעבר למקומות עבודה בצפון. המגמה הזו זוהתה כמובן בקרב חברות הנדל"ן הבונות כעת פרויקטים חדשים ורחבי היקף בצפון, החל מאזור חיפה והקריות וכלה בערים כמו עכו, נהריה וטבריה.

 

המשכה של המגמה הוא כמובן ביקוש הולך וגובר למקומות עבודה בצפון, ולצד הגידול באוכלוסייה ניתן למצוא כיום גם ריבוי של מודעות דרושים לעבודה בצפון. הדבר ניכר במיוחד בענף ההייטק הצומח בצפון בו ניתן למצוא מגוון משרות בפארקי תעסוקה מתקדמים כמו פארק ההייטק של יקנעם, פארק בר לב המכונה גם פארק הייטק צפון, מרכז החדשנות של מכללת כינרת ועוד יקנאם.

 

אבל זה לא רק הייטק. ברחבי הצפון ניתן למצוא מפעלים קיבוציים ומושביים הנחשבים למצליחים לא רק בקנה מידה ישראלי, אלא אף בקנה מידה בינלאומי.  מפעלים אלו מספקים מגוון מקומות עבודה בצפון הארץ, וניתן להשתלב בהם בתפקידים שונים.

 

רובם המכריע של הישראלים אשר החליטו לעשות את המעבר צפונה מציינים כי נושא איכות החיים מהווה עבורם גורם עיקרי למעבר. אלו טוענים כי הם מאסו בחיים הלחוצים והדחוסים של אזור המרכז ומבקשים לחיות בסביבה של אוויר נקי, חיי טבע, מרחבים וציוץ ציפורים – כמובן בהשלמה למציאת עבודה בצפון.  גורמים אחרים למעבר לצפון הם הרצון  למגורים בבית פרטי וחיי קהילה וחברה עשירים יותר מהם הם רגילים במרכז. מניעים נוספים שצוינו היו מחירי הדירות באזור הצפון, קהילה תומכת, מניעים אידיאולוגיים ותעסוקה מתאימה – כן מקומות עבודה בצפון מהווים מרכיב קריטי במשוואת המעבר צפונה.

 

כמובן שהמגמה הזו רק תלך ותגבר כאשר ערי הצפון ירושתו במסילות רכבת (כבדה או קלה) דבר אשר יחבר את הצפון בצורה מהירה יותר למרכז, וכן יחבר בין הישובים המרוחקים זה מזה גיאוגרפית. דוגמא טובה לכך כבר ניתן לראות בעיר חיפה הנחשבת לעיר ידידותית הן לתושביה והן למבקרים בה ללא רכב פרטי, נוכח רישותה בתחבורה ציבורית ענפה, הפועלת החל משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הלילה הקטנות.  ובאמת כאשר מדברים על מקומות עבודה בצפון חיפה על מרכזי התעסוקה הגדולים שלה, דוגמת פארק מת"מ, נחשבת לאחד מגורמי המפתח בנושא זה.

 

לסיכום, המעבר למגורים בצפון הופך בשנים האחרונות לחלום בר השגה לישראלים רבים. אלו יכולים ליהנות מהמרחבים הירוקים הטבעיים של הצפון, ממקורות המים בהם התברך חבל ארץ זה, מחיים שלווים בקהילות חמות, והכי חשוב ממגוון גודל של מקומות עבודה בצפון.