4 האתגרים החדשים למעסיקים בשנה הקרובה

בסוף החודש יציין העולם את סופה של שנת 2021 ויקבל את פניה של שנת 2022. השנה החולפת, כמו גם קודמתה, הושפעה רבות ממגפת הקורונה וגליה השונים עם השלכות המשפיעות על כל אורחות חיינו. אחת ההשפעות היותר מידיות נוגעת לשוק התעסוקה שהולך ומשנה את פניו למול עינינו, ובפני המעסיקים עומדים בפתחה של השנה החדשה אתגרים חדשים ומגוונים

 

האתגרים של המעסיקים 2022

 

האתגרים הם הן במישור העסקי- תחרותי והן במישור רצונות העובדים ואופני העסקתם. מהם האתגרים העיקריים עימם יצטרכו להתמודד המעסיקים בשנה הקרובה וכיצד ניתן לצלוח איתם, על כך בשורות הבאות.

 

אתגר 1: ניהול ופיקוח על עובדים המועסקים במודל היברידי– בשיא ימי הקורונה התרגלו שכירים רבים במשק לעבוד מהבית וגילו בתוך כך את הנוחות הגדולה של שיטת עבודה זו המאפשרת להם לשלב בין קריירה לחיים אישיים. מבחינת המעסיקים הישארותו של העובד בבית (בין אם מדובר בחלק מהשבוע או בכל השבוע) טומנת בחובה את הקטנת הוצאות השכירות והתחזוקה במשרדים אך מאידך את חוסר השליטה על העובד מרחוק.

 

במטרה להתמודד עם אתגר זה בשנה הקרובה יצטרכו המעסיקים לייצר מנגנוני עבודה יעילים לעבודה היברידית באמצעותם יוכלו לפקח על מילוי המשימות בהתאם ליעדים וצרכי לקוחות החברה. העדר מנגנוני פיקוח מעין אלו עלול לגרום לאיבוד השליטה על העובדים ולפגיעה בתוצר החברה.

 

אתגר 2: הגדלת האטרקטיביות בגיוס עובדים חדשים – השוק רווי כיום במשרות פתוחות שהתפנו בשל עובדים שהחליטו לעשות מהפך מקצועי בחייהם בעקבות משבר הקורונה, או כאלו שלא חזרו למקומות עבודתם הקודמים שהוציאו אותם לחל"ת. על מנת לגייס עובדים חדשים (בטח כשמדובר על עסקים קטנים או בינוניים) מומלץ לעסקים אלו לשווק בפני העובדים את היתרונות הגלומים בעבודה בהם, ואף לפתות אותם בתמורות שונות כמו תנאים סוציאליים מועדפים, מענקי חתימה, מניות, אופציות או בונוסים בהתאם לעמידה ביעדים, וכיו"ב.

 

אתגר 3: ביסוס ביטחון תעסוקתי לכלל העובדים – נושא נוסף אותו ניתן להגדיר כפוסט קורונה נוגע לחוסר הביטחון התעסוקתי של העובדים. כך, שכירים רבים חשו במהלך תקופת המשבר הארוכה כי מקום עבודתם אינו יציב לגמרי, ולא אחת הם חשו כי הם הבאים בתור בגלי הצמצומים בחברה. על כן אחד האתגרים הגדולים העומדים כיום בפני המעסיקים הוא החזרת הביטחון התעסוקתי לעובדים. ככל שהחברה תוכל להבטיח לעובד החדש, כמו זה הוותיק, שהיא יציבה ובעלת איתנות פיננסית כך יבין העובד שגם במצבי קיצון כמו גל קורונה חדש או מלחמה הוא בידיים טובות ולא ימהר לחפש עבודה במקום גדול או יציב יותר.  

 

אתגר 4: יצירת אפיק תעסוקתי בעולם טכנולוגי – העולם השתנה מאז פרוץ משבר הקורונה, אבל דבר אחד לא השתנה וזו ההתקדמות הטכנולוגית המואצת המאפיינת את העשורים האחרונים. התקדמות זו מביאה לשינויים דרמטיים בשוק התעסוקה, המתבטאים בין היתר בהחלפת עובדים אנושיים במערכות אוטומציה המבוססות בינה מלאכותית ולמידת מכונה.

 

מדובר על אתגר שילך ויגדל בשנת 2022 והוא יעמיד את המעסיקים בפני אתגר מהותי – כיצד משמרים עובדים בארגון הפועל בסביבה תחרותית ארצית או בינלאומית המאופיינת בהטמעה מואצת של טכנולוגיות ומערכות אוטומטיות. על מנת להתמודד עם אתגר זה יצטרכו המעסיקים לנקוט בשקיפות מלאה כלפי עובדיהם, להסביר להם את התמורות הצפויות בארגון או בכלל בענף בו הם פועלים ולייצר להם אפיקים תעסוקתיים עתידיים בחברה.

 

שורה תחתונה: הקורונה עדיין כאן וכנראה שנצטרך ללמוד לחיות לצידה, השפעותיה ניכרות בכל תחומי החיים ובכללם תחום התעסוקה. מעסיקים שרוצים לשרוד חייבים לאמץ את השינויים ולהגיב אליהם בהתאם.

 

קרדיט תמונות: shutterstock