7 שאלות על עבודה מועדפת: המדריך לחייל המשוחרר

השתחררתם בשעה טובה? יופי, עכשיו הגיע הזמן לחסוך כסף ל'טיול השחרור הגדול' ו/או ללימודים שאתם מתכננים. כך או אחרת, האזרחות (ביטוח לאומי, ליתר דיוק) מקבלת אתכם בברכה ומעניקה לכם הזדמנות חד פעמים לקבל מענק כספי שווה במיוחד!

 

בין אם זו עבודה כמתדלק ובין אם זו עבודה בקטיף, מדובר בחוויה וככזו יש להתייחס אליה. מרבית העבודות שתעבדו בהן בשלב זה של חייכם יהיו עבורכם מקפצה ל'יעד הבא' ויהוו הזדמנות לקבל שכר בתוספת מענק לא רע בכלל! לפניכם כל התשובות לשאלות שבוודאי מתעוררות אצלכם בקשר לעבודה מועדפת:

 

* להשתחרר מוכנים לאזרחות

*מדריך הכנה לראיון עבודה

*מדריך לכתיבת קורות חיים

 

קטיף - עבודה מועדפת

 

אז מה זה בעצם 'עבודה מועדפת' או 'עבודה נדרשת'?

 

הביטוח הלאומי מעניק תשלום חד פעמי לחיילים וחיילות משוחררים (גם למשרתי שירות לאומי ולאומי אזרחי), שעבדו במשך 6 חודשים מלאים בעבודה מועדפת (4 חודשים בתחום החקלאות). הזכאות מתקיימת גם במקרה חריג של חיילות או משרתות בשירות לאומי, שנישאו במהלך שירותן ושירתו לפחות חצי שנה ונישאו תוך 30 ימים מיום הפסקת השירות. הזכאות ניתנת לאלו אשר עבדו במשרה מלאה, משמע 8 שעות עבודה ביום במשך חצי שנה (נצברת). מי שעבד בעבודה נדרשת פחות מ- 6 חודשים, יקבל מענק חלקי.

 

עבוד לפחות שישה חודשים מלאים (לאו דווקא רצופים), בעבודה שהוכרה על ידי המדינה כעבודה נדרשת, במהלך 24 החודשים שעברו מאז יום השחרור משירות חובה. במהלך ששת החודשים האלה, אתם מחויבים ל-150 ימי עבודה לפחות, במשרה מלאה (כלומר, לא כולל חופשות מחלה, חגים וכדומה). אגב, בתקופה הזו אפשר לעבוד במקומות שונים ועדיין לקבל את המענק, כל עוד כולם מוכרים, כמובן.

 

מה לבדוק לפני שמתחילים לעבוד בעבודה נדרשת?

 

קודם כל שהעבודה שהוצעה קיימת ברשימת העבודות הנדרשות, אפשר לבדוק זאת בכל סניף של ביטוח לאומי. אל תתחילו לעבוד לפני שאתם בטוחים שאכן תהיו זכאים למענק עבודה מועדפת!

 

עבודה מועדפת: כן או לא?

 

בואו נעשה קצת סדר, עבודה פקידותית לא נחשבת כעבודה מועדפת גם אם היא נעשית במפעל ייצור או תחנת דלק. לעומת זאת, עבודות שמירה, אבטחה וניקיון הן עבודות מועדפות אך הן חייבות להתבצע במפעלי תעשייה אתרי בנייה, אתרי חקלאות, בתי מלון ובתי אריזה.

 

מה עוד נחשבת כעבודה נדרשת?

 

  • עבודות מקצועיות מסוג: מסגרות וריתוך, חרטות וכרסום, חשמלאות, מכונאות, מכשירנות, משחיזנות, חייטות ותפירה, גזרנות, ותפירת עור. למעשה, כל העבודות הבלתי מקצועיות במפעלי תעשייה ובתי מלאכה מזכות במענק. דוגמות לעבודות במסגרת מפעל או בית מלאכה: תיקון ציוד חקלאי, ייצור רכיבים אלקטרוניים, ייצור תפאורות ושלטים, עבודה בבתי דפוס, ייצור מזגנים ודודי שמש, מפעלים שונים בתחום תעשיית המזון, מתפרות, מרפדיות, מסגריות ונגריות, מפעלים לניקוי ותיקון שטיחים, בתי זיקוק, תחנות כוח ועוד.

 

 

  • תחנות דלק - כל עבודה בלתי מקצועית בתחנת דלק מזכה במענק, כדוגמת מתדלק, שוטף מכוניות, ונהג מכלית דלק.

 

  • אתרי בנייה - כל עבודה באתר בנייה מזכה במענק (שוב, למעט עבודת פקידות), כדוגמת עבודות גינון באתר בנייה, הקמת גינות בכבישים חדשים, חיבור בניינים חדשים לתשתיות, רשתות התקשורת והחשמל, הנחת צנרת חדשה באתר בנייה בתחומי גז, חשמל, טלפון, הסקה וכבלים, התקנת קווי תקשורת באתרי בנייה וכבישים, התקנת מזגנים ודודי שמש באתרי בנייה חדשים, עבודות עפר, סלילה וצביעת כבישים, הצבת עמודי תאורה ותמרורי חנייה, פוליש, הדברה, הדברת שטיחים באתרי בנייה חדשים ועוד.

 

  • בתי מלון – כל עבודה בלתי מקצועית כמו למשל: מלצרות, טבחות, חדרנות, שטיפת כלים ועבודת ניקיון.

 

  • אתרי גידול חקלאיים ובתי אריזה – כאן הכוונה היא לעבודות כמו: עבודת ניקיון, משתלות שעיקר עיסוקם בגידול, הנבטה ומכירת שתילים לחנויות, חממות, בתי אריזה, הדברה באתרי גידול חקלאיים ואבטחה ושמירה באתרי גידול חקלאיים.

 

  • מתן טיפול וסיוע אישי לאנשים עם מוגבלויות - הכוונה לסיוע בביצוע פעולות היום-יום, כגון: הלבשה, האכלה, עזרה בניידות בבית או השגחה ופיקוח על המטופל למניעת נזק או סכנה לעצמו או לאחרים. כל זה תקף, אם מתמלאים שני התנאים הבאים: למטופל יש רישיון להעסקת עובד זר, והמטופל מוכר כזכאי בביטוח לאומי. במקרים אלו נדרש לצרף לתביעת המענק גם אישור העסקה בטיפול וסיוע אישי בבית (בל/1505).

 

לתשומת ליבכם: לא תוכר עבודה שכוללת טיפול בבן משפחה בעל מוגבלות, בעבודה כמדריכים חברתיים במוסדות המוכרים ועבודה בתחום הסיוע בארגונים שאין להם רישיון.

 

מה סכום המענק?

 

סכום המענק המלא הינו-  9,695 ש"ח (החל מ- 01.01.2019)

 

קיבלתם דמי אבטלה?

 

אם קיבלתם דמי אבטלה ב–11 החודשים שקדמו לתחילת עבודתכם הנדרשת, ישולמו לכם דמי מענק בשיעור מופחת (חלק מהתשלום שקיבלתם עבור ימי האבטלה ינוכה מסכום המענק המגיע).

 

איך מקבלים את המענק בפועל?

 

את התביעה למענק אפשר להגיש בכל אחד מסניפי המוסד לביטוח לאומי ברחבי הארץ, או דרך האינטרנט 

 

יאללה מוכנים למצוא עבודה מועדפת?

 

כנסו ומצאו את העבודה המתאימה לכם

 

 

קרדיט תמונות: shutterstock