שוק התעסוקה בישראל: מאז ועד היום

השבוע נחגוג את יום העצמאות ה- 73 למדינת ישראל, איזה מרגש! לקראת המאורע בדקנו מה קרה בשוק התעסוקה מאז קום המדינה וכיצד הוא התפתח? התוצאות מעניינות ומעודדות, תישארו...

 

 

המעקב על נתוני שוק התעסוקה החל להיעשות ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה החל משנת 1948, כאשר גודל האוכלוסייה עמד על 867,000 אלף איש בלבד. כיום, נכון ל- 2021 מדינת ישראל מונה כ- 9.3 מיליון איש! אז מה קרה לנו מיום ההקמה ועד היום בשוק התעסוקה?

 

אז מה היה לנו?

מיום הקמת המדינה נבנה המשק הישראלי כפאזל, כאשר בתחילה עיקר ההכנסות הגיעו מן החקלאות. בסוף שנות ה-50 המשק היה במצב אידיאלי של תעסוקה מלאה, רמת החיים במשק עלתה, ונדמה כי התכנית של הממשלה למנוע ירידה מהארץ ולעודד עליית יהודים נוספים ארצה מצליחה. התוצר לנפש עלה אך בד בבד הפער הכלכלי-חברתי גבר כיוון שהעלייה ברמת החיים התרחשה בעיקר בקרב הוותיקים.

 

את שנות ה-60 אפשר לסכם במילה דומיננטית אחת 'הסתדרות', המשק נהנה מספסוד מפעלי משק ההסתדרות, כולל עזרה למפעלים הכושלים. לקראת אמצע שנות השישים הגרעון המדיני הוביל להעמקת האבטלה עד לכדי 10%, מה שהוביל לגידול לא רצוי בירידה מן הארץ.

שנות ה- 70 לוו במדיניות כלכלית חדשה ובמהפך פוליטי של הליכוד ובתחילת תהליך ההפרטה במשק הישראלי. האבטלה גאתה שוב גם מאמצע שנות ה- 80 עם העלייה המסיבית שהגיעה מברה"מ ואתיופיה. רבים מהאזרחים מצאו עצמם עובדים במשרות שלא תאמו את השכלתם או ניסיונם המקצועי כברירת מחדל.

יום העצמאות: שוק התעסוקה

במחצית שנות ה- 90  המצב השתפר והאבטלה ירדה לשיעור 6.5% אך צמחה שוב בתחילת שנות ה- 2000 לכ- 10% בעקבות המעבר לתעשיות מתוחכמות וסגירת מפעלים.

 

המצב הפוליטי ויחסי החוץ של ישראל מעולם השפיעו על המשק הישראלי ומן הסתם על שוק התעסוקה, ומגמת הכניסה של חברות בינלאומיות לישראל התחילה לקראת סוף שנות ה- 80 ועלתה עם חתימת הסכמי אוסלו בתחילת שנות ה-90, בעקבות שיפור תדמית המדינה בעולם. לאורך השנים האלו האבטלה הייתה נמוכה יחסית, אך במחצית השנייה של שנות ה- 90 השינויים הפוליטיים בעקבות האינתיפאדה השנייה, פיגועי ההתאבדות, רצח רבין וההאטה הכלכלית העולמית הובילו להגדלת האבטלה ולתחילתו של מיתון.

 

המאה ה-21

אם בתחילת שנות ה-90 ישראל ביססה את מעמדה בעולם ההייטק, בתחילת שנות ה- 2000 הגיע משבר ההייטק העולמי שהפיל חברות הזנק רבות ולמעשה המשק הישראלי הגיע למעל 10% אבטלה והמיתון בארץ גבר. בשנת 2003 שר האוצר, בנימין נתניהו, הכין תכנית כלכלית בשם 'חומת מגן כלכלית'  שהתבססה על מדיניות השוק החופשי ואושש את הפעילות העסקית במשק וצמצום האבטלה. בשנת 2008, התרחש המשבר הכלכלי העולמי אך כלכלת ישראל עמדה איתנה מולו ושיעור האבטלה עלה במתינות לכדי 8% ובסיום המשבר צנח שוב. למרות הצמיחה, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ביחס לעולם היה נמוך יותר וזאת בעיקר בעקבות אי השתתפותם של 3 מגזרים עיקריים: נשים, חרדים וערבים.

 

מגפת הקורונה הובילה למיתון בעולם כולו ובכללו גם בישראל, אחוז האבטלה הרוחבי בשנה זו הגיע בישראל לשיא ממוצע חדש של כ- 18%,לאחר שבשנת 2019 שיעור האבטלה היה בשפל של 8.3% בלבד, המגזרים העיקריים שנפגעו היו תיירות, מסעדנות, אומנות/תרבות, אדמיניסטרציה ומשאבי האנוש. החדשות הטובות הן שנכון להיום 4/2021 אנו עדים להתאוששות שוק העבודה בישראל, בעקבות החיסונים, פתיחת הסגרים וההקלות בהגבלות השונות בדבר הריחוק החברתי.

 

 

מדד התעסוקה דרושים IL

מדד התעסוקה של דרושים IL מצביע על ביקוש לעובדים של מעל 100%, כאשר היצע העובדים עומד על 65% בלבד, משמע שהצורך בעובדים גבוה וקיימת הזדמנות לכל מחפשי העבודה, יוצאי החל"ת ומשדרגי העבודה למצוא כעת משרה מבוקשת!

 

 

מדד התעסוקה - דרושים IL

 

אם נסקור את התחומים השונים נוכל לזהות התאוששות והיצע משרות במרבית התחומים ביחס לשנת 2019 (טרם הקורונה), בעיקר בתחומי הבריאות והשיווק והאופנה. לעומתם תחום החינוך בירידה של 22%, התיירות והמסעדנות בירידה של 19%, ביחס לשנת 2019.

 

 

שוק התעסוקה - מדינת ישראל

 

עם הפנים קדימה

עפ"י נתוני דרושים IL ההתאוששות והחזרה לפעילות כלכלית היא של כ- 90% בהשוואה לשנת 2019 (טרום קורונה). האבטלה נכון להיום עומדת על פחות מ- 10% והחזרה לפעילות הובילה לביקוש חד בכוח עבודה ובכמות המשרות המוצעות. ביקוש זה צפוי אט אט להתמתן ולכן ההזדמנות לחפש את מקום העבודה הבא הוא כאן ועכשיו!